doğum korkusu

Sezeryan Sonrası Normal Doğum Mümkün Mü?

Eğer ilk doğumunuz isteğiniz dışı zorunlu olarak sezeryan oldu ise genellikle ikinci doğum için şansınızın olup olmadığını bolca araştırmak istersiniz. Sezeryan sonrası normal doğum mümkün müdür derseniz bu aslında size bağlı. İki gebelik arasında ki zaman farkı, sağlığınız gev ikinci gebelik dönemi yaşadıklarınız gibi birçok neden ön plana alınarak sezeryan sonrası normal doğumu belirleyebilir.

doğum
doğum

Doktorlar eğer 5 yıldan az bir zaman var ise normal doğuma pek yanaşmıyor. Hatta birçok doktor bu süreyi 10 yıl olarak da belirliyor. Ikınma sırasında sezeryan dikişlerinize zarar gelmesinden korkan uzmanların her anlamda sözü mutlaka dinlenmeli ve yine de normal doğum diye asla diretilmemelidir.

Öncelik Sağlıktır

Doktorunuz için öncelikli olarak annenin sağlığı ve bebeğin sağlığıdır. Eğer doktorunuz normal doğuma yanaşmıyorsa hemen altında farklı durumlar aramayı ve iyice araştırın. Aklınıza gelenleri sorabilir ve aydınlanabilirsiniz. Çok aklınızda soru işareti oluşuyorsa bir başka doktor ile de görüşebilirsiniz. Sonuç olarak her zaman önceliğin sağlık olduğunu unutmayınız.

doğum korkusu
doğum korkusu

Sezeryan sonrası normal doğum yapanların yorumlarını okuyarak da karar vermeyiniz. Her doğum kendine özeldir ve o sizi bağlamamalı. Dolayısı ile de bu konu ancak sizin doktorunuz ile konuşacağınız bir konu olmalıdır. Doktorunuza ilk doğumun neden sezeryan olduğunu da en başından ayrıntılı olarak anlatmanızda fayda olacağını göreceksiniz. Önemli olan risk almak değil, sağlıklı bir şekilde bebeğinizi kucağınıza almak olacaktır.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir