sağlıklı kalp

Sağlıklı Bir Kalbe Sahip Olmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kolesterol ve hipertansiyon ilerleyen yaşlarda özellikle sıklıkla karşılaşılan sağlık problemleridir. Her ne kadar ilerleyen yaşlarda görülse de daha genç yaşlarda görülme olasılığı da her zaman vardır. Peki hayati organımız kalbimize ne kadar iyi bakıyoruz?

kalp sağlığı
kalp sağlığı

Beslenme şekli, alışkanlıklar, uyku düzeni, spor hayatı, havanın ne derece temiz olduğu ve daha bir çok etmen sağlığımızda büyük rol oynar. Bir kişi ne kadar sağlıklı yaşarsa yaşasın, düzenli uyusun, koşusunu yapsın ama eğer hava kirliliği yüksek bir yerde yaşıyorsa başka hastalıklara kapılabilir. Özellikle kirli hava sahalarında sıklıkla yaşanan nefes darlığı, solunum yolu hastalıkları, ciğer hastalıkları, çoklu organ yetmezliği gibi rahatsızlıklar da hayat kalitesini düşüren ve yüksek bir çoğunluğu kalıcı hasara neden olan hastalıklardır.

Kalp sağlığınızı korumak ve bu konuda elinizden geleni yapmak istiyorsanız öncelikle sağlığınız için gerekli olan koşulları sağlamanız gerekecektir. Bunun yaşam şeklinizi değiştirmek büyük bir ihtimalle gerekli olacaktır. Sağlıklı bir şekilde 5 kilo vermek için bile hayatımızı düzenlememiz ve yeniden gözden geçirmemiz gerekiyorken, daha önemli bir sağlık durumu için daha köklü değişimler yapmak gerekebilir.

sağlıklı kalp
sağlıklı kalp

Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır?

Öncelikle evinizde mutlaka bir tansiyon aleti bulundurmalısınız. Diyetlerinizde ise doymuş yağ ve diğer yağ miktarlarını minimumdan da az seviyeye getirmelisiniz. Doymuş yağ ne yazık ki çoğu gıdada bulunduğu için beslenmenizde zeytinyağına daha fazla yer ayırmalısınız. Her ne kadar basit gözükse de uygulaması zor olan bu alışkanlıklar terk edildiği zaman uzun vadede çok faydası olacaktır.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir