psikoloji nedir

Psikoloji Nedir? Çalışma Yöntemleri ve Amacı Nedir?

Psikoloji nedir? Psikolojinin çalışma yöntemleri nelerdir? Psikoloji, insan davranışlarını bilimsel ve zihinsel yönden inceleyen bir bilim dalıdır. İnsan psikolojisini inceleme aşamasında birçok çalışma yöntemini kullanan bilim dalı, günümüzde birçok insanın ihtiyaç duyduğu bir alandır. Nitekim hayatın zor geçen dönemleri kişiler üzerinde birçok olumsuz etkiye sebep olabilmektedir. Bu noktada akla ilk olarak psikoloji dalı ve çalışma yöntemleri gelmektedir. Bu yöntemlerle bilimsel olarak çalışmalar gerçekleştirilmekte ve insan psikolojisinde zarar gören noktalar tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Peki, psikolojide hangi terapi yöntemleri kullanılmaktadır?

psikoloji nedir

EMDR

EMDR, psikoloji dalında en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Bu yöntemle geçmiş zamanda yaşanan sıkıntılar üzerine gidilmekte ve bugünkü psikolojik sorunların ana kaynağı bulunmaya çalışılmaktadır. Bu şekilde insan psikolojisine olumsuz yönde etki eden durumlar ortadan kaldırılabilmektedir.

İnsancıl-Varoluşçu Terapi

İnsancıl-Varoluşçu terapi, insan hayatının her zaman mükemmel olmayacağını savunmaktadır. Dünyada iyi şeyler olduğu gibi kötü şeylerin de olması muhtemeldir ve bazen olanı kabullenmek gerekmektedir. Bu süreçte daha çok hayattaki iyi yönlere odaklanmak gerekmektedir.

Oyun Terapisi

Psikolojinin çalışma yöntemleri arasında yer alan oyun terapisi, daha çok çocuk yaşlardaki kişiler üzerinde kullanılmaktadır. Bu terapi yönteminde çocuklarla oyun oynayarak mevcut olan psikolojinin iyiye yönlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Sanat Terapisi

Psikolojinin tedavi yöntemleri arasında yer alan diğer bir yöntem ise sanat terapisidir. Sanat terapisi yönteminde bireyler sanat aktiviteleri ile tedavi edilmektedir. Bu süreç içerisinde psikolojik destek gören kişi, sanat eğitmeni ve psikoloğun izlenimi altında terapisini görmektedir. Elde edilen resimler ise psikolog tarafından yorumlanmakta ve bir sonuca varılmaktadır.

Psikolojik Danışma

Psikolojinin çalışma yöntemleri nelerdir? Psikolojinin çalışma yöntemleri birçok bölüme ayrılmaktadır. Bunlardan en çok kullanılan yöntemlerden biri ise psikolojik danışmadır. Aslen psikolojinin birçok tedavi yöntemi olmasına karşın daha çok psikolojik danışma kısmı bilinmektedir. Psikolojik danışma yönteminde psikolojik bir sorun ile başvuran kişiye hasta olarak değil danışan olarak yaklaşılmaktadır. Psikolojik danışma yöntemi daha çok okullarda bulunan psikolojik danışmanlar sayesinde bilinmektedir. Burada danışma yapılan kişi belirli yöntemlerle danışanlarını yönlendirebilmektedir.

Bilişsel-Davranışçı Terapi

Bilişsel- davranışçı terapi yönteminde bilimsel veriler ile tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemle daha çok kişilerin geçmişinde yer alan ve şimdiki hayatını olumsuz yönde etkileyen problemlere karşı tedavi uygulanmaktadır. Tedavi sonucunda kişiler psikoloji yönetimini daha iyi sağlayabilmektedir.

Bütüncül (Eklektik) Psikoterapi

Bütüncül (Eklektik) psikoterapi, psikolojinin tüm çalışma yöntemlerini kapsayan bir terapidir. Psikolojinin tüm yönlerine ihtiyaç duyulduğunda kullanılmakta ve oldukça etkin sonuçlar alınabilmektedir.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir