çay yetiştiriciliği

Çay Gübresi ve Çay Yetiştiriciliği 

Çay gübresi ve çay yetiştiriciliği  özel bakım ve gerekli hava koşullarının sağlandığı yerlerde üretimi gerçekleştirilebilen çay bitkisinin dünya üzerinde pek çok tropikal ve subtropikal bölgede de yetiştiriciliği yapılıyor. Bu sayede üretilen ürünlerin kapasitesi ve toprağın verimliliğine göre de değişiklik gösterecektir.

Tarım amaçlı yetiştirilenleri özellikle 2 metrenin altında ve küçük ağaç görünümünde  olduğu gözlenmiştir. İki varyasyonu olan ve buna göre de yetiştirilen çayın bu iki varyasyonundan biri Çin’de diğeri de Hindistan ve Sri Lanka’da yetiştiriliyor. Üretim koşulları ve özellikleri ile beraber gerekli tedbirler ile uyumlu hale getirildiğinde iyi bir sonuç elde edileceği görülür.

çay yetiştiriciliği

Çay Gübresi ve Çay Yetiştiriciliği Özellikleri

Dünyada çay gübresi ve çay yetiştiriciliği  lider ülkeler içinde en çok Çin, Hindistan , Kenya , Sri Lanka ve Türkiye olduğu belirtilmiştir. Aynı zamanda en az çay yetiştiriciliği ise Afrika’ da yapıldığı belirtilmiştir.

Üretimi ve tüketimi oldukça fazla oldan çay daha çok kendine has özellikleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Verimli toprakların yanı sıra var olan özelliklerinin de gübre ile uyumlu  bir hal alması beklenen özellikler içinde yer alır. Aynı zamanda  istenilen düzeyde üretimlerin yapılması da oldukça önem kazanır.

Çay bitkisi oldukça fazla bir nem ihtiyacına sahiptir. Aynı zamanda 1200 mm civarında bir yüksekliğe sahip olmalıdır. Yağışın ise günlere eşit bir şekilde dağılmış olması gerekir. Bu sayede daha çok kaliteli ve verimli bir üretim sağlanmış olacaktır.

Çay Gübresi ve Çay Yetiştiriciliği Amaçları

Çay gübresi ve çay yetiştiriciliği  amaçları bakımından değerlendirildiği zaman özellikle tüketiminin fazla olması sebebiyle göz önüne alınmıştır. İklim koşullarının yeterli derecede olması ve çeşitli şekillerde öne hazırlıklarının yapılması da önem kazanıyor.

Yıllık ortalama nem özelliklerinin dikkate alınarak çay yetiştiriciliğinin sağlanması gerekiyor. Isı koşullarına bakıldığında ise özellikle -15 derecenin de altına düşmemesi gerekliliği görülmüştür. Ekim yapılacak olan bölgenin de iklim şartları en başta etkili olacaktır sonucuna varabiliriz. Çay gübresi ve çay yetiştiriciliği konusunda kapsamlı bir araştırma yapmak istiyorsanız https://www.ufuktarim.com/cay-yetistiriciligi adresine uğrayabilirsiniz.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir