Petek Temizliği Yapmanın Yolları

Kış ayları gelmeden önce insanların ev yaşamında alması gereken bazı tedbirler vardır. Bu tedbirlerden birisi de kalorifer peteği temizliğidir. Kalorifer peteğinin temizlenmesinin temel amacı kalorifer içinde zaman zaman pas oluşumu ve diğer çevresel faktörlerdir. Kalorifer peteklerinin temizliğini genelde yaz aylarında yapmakta yarar vardır. Bakımı kış ayında yapıyorsanız kalorifer peteğinin soğumasını beklemelisiniz.

Kalorifer peteği temizliğinde sadece kalorifer iç kısmı değil dış kısmını da muhakkak temizlemelisiniz. Kaloriferlerde zamanla oluşan pas izleri petek ve boruların dip kısımlarına doğru çökerek kalorifer sistemininizde tıkanmalara sebep olabilir ve ısınmanızı olumsuz etkileyebilir. Bundan kaynaklı olarak oluşan paslanma yapılacak birkaç uygulama ile kolaylıkla temizlenebilir.

Petek Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

 Kalorifer peteği temizliğinde öncelikli olarak peteğin çevresini eski havlular ile kaplamalısınız. Petekten çıkacak kirli sular için kova hazır bulundurmak gerekir. Peteğin iki ucundaki vanaları kapatın. Daha sonra ısı vanasını kalorifer radyatörüne bağlayan cıvataları gevşetin. Sonrasında da radyatör anahtarı kullanarak su çıkışı vanasını açın. Bunu yaparken petek içindeki suyun fışkırması durumuna dikkat edin.

Kalorifer peteği içinde bulunan pasın temizlenmesi için petek içine ilaç konularak petek içinde yuvalanan pas lekesinin çözülmesi sağlanır. Sonrasında duru su ile yıkanarak petek içindeki pas lekesi temizlenmiş olur. Petek içi temizliği petek içindeki pas lekesi çıkana kadar devam ettirilmelidir. Sonrasında da temizlenen petek yerine monte edilerek kullanıma başlayabilirsiniz. Temizlik için ağırlıklı olarak sıcak su kullanılmalıdır.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir