Mobbing Nasıl Anlaşılır?

İş hayatında baskı yaşamak pek çok kişi için oldukça olağan bir durum. Fakat baskı ile mobbing arasındaki fark anlaşılmazsa; ortaya oldukça ciddi sonuçlar çıkabilecektir. Özellikle de özel sektörde mobbing olayı çok daha fazla oluşabiliyor. Birçok kişi de aslında mobbinge uğruyor fakat bu kavramı bilemedikleri için ne yapacaklarını bilemiyor.

Mobbing Belirtileri

Cinsel sarkıntılık; mobbing belirtileri arasında en fazla ön plana çıkan durumlardan bir tanesi. Karşıdaki kişinin sürekli olarak kusur bulması, aşağılaması ve küçük düşürmesi, yokmuş gibi davranılması, hakaret etme ya da sövme gibi davranışlar da yine mobbing kapsamına alınmaktadır. Yani böylesine bir durum ile karşılaşılması sonrasında mutlaka bu konuda doğru adımların atılması gerekmektedir. Aksi halde yapılmakta olan bu davranışlar ilerleyen dönemlerde çok daha ciddi şekillerde kendini gösterebilecektir.

Asılsız dedikoduların yapılması, kişiye normalden çok daha ağır işler yüklenmesi, istifaya zorlanması, kendi uzmanlık alanı ile alakası olmayan işleri yapılması beklenmesi, dini görüşler politik görüşler ya da özel yaşam ile alakalı devamlı olarak kötülenme de yine iş hayatı içerisinde kişinin kötülenmesi sonrasında da kişi mobbing ile karşı karşıya kalmıştır.

Geçmiş dönemlerde mobbing konusunda insanlar bilinçsizdi. Bundan dolayı da yaşamış oldukları sorunlar karşısında neler yapması gerektiğini tam olarak bilemiyorlardı. Ancak şimdilerde bu konuda oldukça etkili değişimler kendini göstermeye başladı. Mobbing hakkında bilinçli olunması sonrasında artık çalışma hayatı hiç olmadığı kadar rahat ve profesyonel hale geleceğinden; çalışanların bu konu ile alakalı yaşanabilecek olan hiçbir şeyi göz ardı etmemesi gerekmektedir.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir