kansızlık

Kan Değerlerinin Düşüklüğünün Sebepleri

Özellikle kadınların bir kısmında belli sebeplere bağlı olarak kan değerlerinde normalden düşük değer görülüyor. Peki kan değeri düşüklüğü ne anlama geliyor? Kan değerlerinin düşüklüğünün belirtileri nelerdir?  Eğer siz de kan değeri düşüklüğü problemi yaşıyorsanız ve bunun detaylı olarak ne anlama geldiğini merak ediyorsanız bu yazımızı okuyun.

kansızlık
kansızlık

Kansızlık Belirtileri

Her şeyden önce kan değeri düşük olan kişilerde çok çabuk yorulma, kalp çarpıntısı, renkte sarılık, bağışıklık sisteminde zayıflık, nefes darlığı, halsizlik, sürekli uyku hali, güçsüzlük özellikle ayakta iken baş dönmesi, göğüste ağrılar gibi belirgin belirtiler ortaya çıkar. Yine kan değerleri düşük olan kişilerin tırnakları çok çabuk kırılır.  Göz altlarında morluk gözlenir. Eğer bir çocukta kan değeri düşüklüğü varsa öğrenmede güçlük yaşar. El ve ayakları soğuk olur ve enfeksiyona karşı çok yatkın olurlar. Kısacası kan değerlerinin düşüklüğü pek çok sağlık probleminin habercisidir diyebiliriz.

kansızlık nedir
kansızlık nedir

Bu nedenle kansızlık sorunu olan kişilerin özellikle daha iyi beslenmesi şarttır. Pekmez ve et gibi kan yapacak besinlerden düzenli aralıklarla alması şarttır. Bizim siz değerli okuyucularımız önerimiz pekmez ile beraber C vitamini yönünden oldukça zengin olan portakal suyundan her gün tüketmeniz olacak. C vitamini demir emilimini hızlandıran bir etkiye sahiptir. Bu nedenle iki kaşık pekmez ile yarım çay bardağı portakal suyunu karıştırıp içebilirsiniz. Demir oranı yüksek olan gıdalardan bol bol tüketmelisiniz.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir