el yıkama alışkanlığı

Çocuğunuza El Yıkama Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları

Temizlik her yaşta önemli olan bir alışkanlıktır. Sağlığı yüzde yüz olarak etkileyen temizlik kesinlikle küçük yaştan insana verilmesi gereken bir özelliktir. Temizlik ilk olarak düzenli bir şekilde el yıkayarak başlar. El yıkama temizliğin ilk safhasıdır. Çocuğunuza küçük yaştan bu alışkanlığı kazandırırsanız bir ömür o şekilde yaşamasına olanak sağlarsınız.

çocuklarda el yıkama
çocuklarda el yıkama

Düzgün El Yıkamak

Çocuklar küçükken el yıkamaktan biraz kaçar. Bu da bu alışkanlığı kazanmaları yolunda önlerine büyük bir taş koyuyor. Sizin ebeveyn olarak yapmanız gereken şey ona bu alışkanlığı kazandırmaktır. Peki el yıkama alışkanlığı çocuğa nasıl kazandırılır? Düzgün bir şekilde el yıkamak nasıl öğretilir? İlk olarak çocuğunuzla beraber el yıkama seansları yapın. Ona el yıkamanın yararlarınıve önemini anlatın. Bunu sizden duymak ona daha inandırıcı gelecektir.

el yıkama alışkanlığı
el yıkama alışkanlığı

Çocuğunuzun ellerini yıkamasını düzgün bir şekilde gerçekleştirmesini istiyorsanız eğer siz de düzgünyıkayın kendi ellerinizi. Sabun kullanmanın gerekliliğini ona gösterin. Ortak kullanım banyolarda sıvı sabun kullanmaya özen gösterin. Ellerin temizlendiğinden kesinlikle emin olun. Çocuğunuza ellerini yıkamasını eğlenceli hale getirmeye çalışın. Mesela bir şarkı besteleyin. Günlük yapması zorunlu olan şeylerden sözler yazın ve besteleyin. Ellerini yıkaması gerektiğinide oraya serpiştirin. Temiz el ile kirli elin arasındaki farkı eğlenceli görseller ile ona gösterin. Bu sayede çocuğunuz ellerini neden yıkamasının gerektiğini öğrenecek ve bu alışkanlığı kazanacaktır. Hayatına uyguladığı bu alışkanlık sayesinde sağlığını da kontrol altına alacaktır.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir