balık pişirmek

Balık Pişirmenin Alternatif Yolları

Dünya mutfağında olduğu gibi Türk mutfağının da en önemli lezzetlerinden birisi balıktır. İnsan sağlığına büyük faydası olan balığın lezzetli olması için bazı püf noktalar bulunmaktadır. Öncelikli olarak balık, mevsiminde yenmelidir. Yine bunun dışında balık pişirilirken kesinlikle kılçığı ile pişirilmelidir. Kılçığı ile birlikte pişirilen balıklar, balık iskelet yapısında bulunan vitaminlerin de pişirilirken etine aktarılmış olması nedeniyle çok lezzetli olur.

balık
balık

Balık pişirirken ev ortamında en çok tercih edilen yöntem fırında ve yağda kızartılarak pişirilmesidir. Balığın sağlıklı ve lezzetli pişirilmesi için uzmanların önermiş oldukları yöntem ise ızgara ile pişirmektir. Birçok insan balık yemeyi sever ancak balığı evde koku olacağı düşüncesi ile pişirmek istemez. Bu nedenle yapılması gereken, balık pişireceğiniz tavanın içine defneyaprağı atmak olacaktır. Balık pişirmeden önce ilk işlem olarak temizlenen balık, bir saat terbiye edilerek bekletilmelidir. Süre uzadığı zaman et dağılır.

Hangi Balık Nasıl Pişirilmelidir

Balık kızartmasını sevenler yemek yaparken büyük balıkları dilimlemelidir. Küçük balıklarda ise bütün olarak pişirme yapılmalıdır. Balığın tavaya yapışmasını önlemek ve aynı zamanda lezzet katmak için una veya başka soslara bulanarak pişirime yapılmalıdır. Balığı ızgara yapacaksınız, balık iri ve yağlı olmalıdır. Yağlı balıkta önemli olan ise balığın mevsiminde olmasıdır.

balık pişirmek
balık pişirmek

Balığı haşlama yapmak istiyorsanız, kefal ve levrek gibi beyaz etli balık türlerini tüketmelisiniz. Balıkları uzun zaman tatlı suda bekletmeyin, zira bu durum lezzetinin bozulmasına neden olacaktır. Balığı buğulama yapmak için pişirmek istediğinizde balığı tek parça olarak sığabileceği tavaya koyun. Sonra tereyağı ya da sıvı yağ koyup çok az suyla harlı ateşte pişirmelisiniz. Pişirme işlemini ızgarada yapıyorsanız, balığın üzerine arada fırça yardımı ile yağ sürmek gerekmektedir.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir