yumurtalık kisti

Yumurtalık Kisti Doğurganlığı Etkiler mi?

Bir kadın, jinekologundan rutin muayene yaptırırken, “nur topu” gibi bir yumurtalık kistine sahip olduğu haberini alırsa, bu oldukça rahatsız edici olabilir. Ancak, bu her zaman endişelenilecek bir durum da olmayabilir.

yumurtalık
yumurtalık

Yumurtalık Kistim Var, Acaba Çocuğum Olur mu?

Çocuk sahibi olmayı planlayan kadınlar için bir kist konusu, yumurtalık kistlerinin bir kadının vücudunu nasıl etkilediği gibi çok sayıda soruya neden olabilir. Bir yumurtalık kisti, bir kadının yumurtalıkta ya da kanal içinde, bazı hormonlar üreten, içi sıvı dolu bir kesedir. Çoğu yumurtalık kistleri bir kadının sağlığı için tehlikeli değildir ki bu genellikle ergenlik ve menopoz arasında yani doğurganlık döneminde görülür. Çoğu kist benign, yani kanserli olmayan iyi huylu keseciklerdir.

İnfertilite sadece bir teselli değildir, hem kadınları hem de erkekleri etkileyen ciddi bir tıbbi durumdur. Kadınlarda kısırlık vakalarının yaklaşık dörtte birini ovulasyonlu düzensizlikler oluşturuyor. Yumurtalık kistleri bir kadının doğurganlık yeteneğini etkileyebilir, ancak tüm kistler aynı şekilde hareket etmiyor ve aynı zamanda yumurtalık kistlerinin farklı tiplerine ve doğurganlığı etkileyip etkilemeyeceklerine göre de değişebiliyor.

yumurtalık kisti
yumurtalık kisti

İnfertiliteye maruz kalan kadınlar için çoğu kez bir umut var. Olguların çoğunluğu, % 85 ila % 90 arasında cerrahi veya tıbbı müdahale içeren prosedürlerle giderilebiliyor.

Yumurtalık kistinin kısırlığa neden olduğuna dair kanıtlar, ancak bir tıp uzmanı tarafından teşhis edilebilir. Sadece röntgende görünen kistin küçüklüğü veya büyüklüğüne göre de değil, detaylı testler ve tahliller ile net bir sonuca varılabilir. Herhangi bir sorununuz varsa, daima bir doktor görüşmek en iyi fikirdir.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir