saçlarınıza bakım

Yanmış Saçların Düzeltilebilmesi İçin Bakım Önerileri

Saçların cansız yapısı, kolayca iyileşme sürecine girilememesinin en önemli sebebidir. Dolayısıyla saç kökleri gibi canlı ve kendini yenileyen bir yapıya sahip olmayan saçların yanma, kopma gibi durumlarda yeterince hızlı iyileşmemesi normaldir. Ancak gerekli bakımların yapılması, saç kökünün aktif bir şekilde gelişimini sürdürebilmesi için önem taşıdığından bazı uygulamalara özen gösterilerek hızlı bir şekilde uzama ve sağlıklı saçlara kavuşmak mümkün olabilir.

saç kestirmek
saç kestirmek

Saç gövdelerinin kendilerini yenileyememeleri söz konusu olduğundan saç diplerine bakım yapılmalıdır. Elbette saçın durumunun daha kötüye gitmemesi için uzunca bir süre saça boya ve benzeri zararlar verebilecek ısıl işlem uygulamalarından uzak durmak saçların canlanabilmesi için şarttır. Yeni boyanmış yanan saçlarda kısacık kestirmek aslında en sağlıklı çözüm yoludur ancak bu psikolojiyi olumsuz yönde etkileyebileceğinden sabırla uzamalarını beklemek gerekir.

Yanmış Saçlara Özel Canlandırıcı Maskeler

Saç köklerinin yenilenmesine müsaade edebilmek için saçları kısa kestirmek, saç köklerini havalandırmak, saç dibine zarar vermeyen taraklar kullanmak, banyo sırasında ve akla geldikçe saç diplerine masaj yaparak kan akışını arttırmak gibi yöntemler dışında bazı bakım maskelerini de kullanabilirsiniz.

saçlarınıza bakım
saçlarınıza bakım

Yumurta, Hindistan Cevizi yağı, bal, Jojoba yağı, muz, zeytinyağı ve E vitamini kapsülleri saç maskelerinde sıkça kullanılır. Aslında tüm bu besinler saçın canlanmasına yardımcı olduğu için maksimum 3 ayrı madde olmak koşuluyla karışımlar hazırlayabilir ve saçlara düzenli aralıklarla saç köklerine masaj yaparak uygulama yapabilirsiniz. Zeytinyağının kullanılmadığı her maskeyi saçta gece boyu bekletmek daha iyi sonuç alınmasına yardımcı olur.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir