Paslanmaz Çelik Nedir

Paslanmaz Çelik Nedir?

Paslanmaz çelik nedir sorusu, özellikle yapı ve inşaat alanı çalışmalarında sıklıkla araştırılan bir sorudur. Paslanmaz çelik; belirli oranlarda krom, altın ve karbon karışımı ile elde edilir. Korozyona dayanıklılığı yüksektir. Ayrıca kendisini onarma özelliğine sahip yüzey tabakasıdır. Korozyona karşı dayanıklılığı yüksek olduğu için genellikle dayanıklılığın gerekli olduğu kullanım alanlarında sıklıkla kullanılır.

Paslanmaz Çelik Nedir

Paslanmaz çelik üretim işlemleri; kullanım koşullarına özel olarak gerçekleştirilir. Günümüzde paslanmaz çelik üretim koşulları son derece zor olsa da bu zorluğa rağmen paslanmaz çelik üretimleri en iyi şartlarda yapılır. Kullanım sırasında duyulan ihtiyaca göre bileşim içindeki alaşımların oranları arttırılıp azaltılabilir. Çünkü paslanmaz çelik malzemesinin her kullanım alanında üretim oranları farklıdır.

Paslanmaz Çelik Çeşitleri

Paslanmaz çelik nedir bilmek için mutlaka paslanmaz çelik malzemesinin çeşitlerini de bilmek gereklidir. Paslanmaz çelik; Ferritik paslanmaz çelik, Östenitik paslanmaz çelik, Martenzitik paslanmaz çelik, Dubleks (Ferritik-Östenitik) paslanmaz çelik olarak farklı çeşitlerde üretilir. Ferritik çelik içindeki karbon düşük orandadır. Bu nedenle de paslanmaz çelik düzeyi orta seviyededir.

Ostenitik paslanmaz çelik içinde nikel alaşımı vardır. Oda sıcaklığında son derece sağlam bir yapıya sahip olurken plastik şekil verir. Dayanıklılığı yüksektir ve korozyona dayanıklıdır. Martenzitik paslanmaz çelik, yüksek ısıya dayanıklı ve karbon oranı düşük paslanmaz çeliktir. Sertliği ve dayanıklılığı yüksektir ancak buna rağmen son derece kırılgan bir malzemedir.

Dubleks yani Ferritik – Östenitik karışımı paslanmaz çelik, yüksek mukavemet özelliği ile sertliği ve dayanıklılığı düzeyi arttırılır. Kolaylıkla kaynak yapılabilen ve dolayısıyla da şekil alabilen bir malzemedir.

Paslanmaz Çelik Nerelerde Kullanılır?

Paslanmaz çelik malzemesinin kullanım alanı oldukça geniştir. Her paslanmaz çelik malzemesinin kendisine özgü kullanım alanları vardır. Genel olarak paslanmaz çelik malzemesi; bıçak yapımında, egzoz borularında, sıcak su tanklarında, makine imalatında, yapı-inşaat alanında ve gıda üretim sektöründe yaygın olarak kullanılır. Ayrıca özellikle dubleks paslanmaz çelik malzemesi deniz suyu gibi tuzlu su ortamında eşanjör imalatı ve petrokimya alanında tercih edilir.

Paslanmaz çelik nedir, özellikleri nelerdir gibi tüm ayrıntıları https://www.karacapaslanmaz.com/paslanmaz-celik-nedir adresinden detaylı bilgi güvenilir şekilde alabilirsiniz.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir