Mardin'in Tarihi

Mardin’in Tarihi

Mardin’in tarihi yerleri oldukça fazladır. Çünkü Mardin asırlar boyunca pek çok devlete ev sahipliği yapmıştır. Emeviler, Artuklular, Abbasiler, Osmanlılar ve Selçuklular bu devletlerden bazılarıdır. Şehrin ev sahipliği yaptığı birbirinden farklı devletler kültürünü de büyük oranda etkilemiştir. Mezopotamya içerisinde yer alması nedeni ile şehirde pek çok tarihi eser ve kalıntı yer almaktadır. Bu tarihi şehirde yapılan arkeolojik çalışmalar sayesinde her yıl pek çok yeni eser gün ışığına çıkmaktadır. Yapılan tüm araştırmalar şehrin yontma taş devrinden beri insanlığın yaşam alanı olduğunu göstermektedir. Sahip olduğu bu birbirinden farklı turizm alanları sayesinde oldukça fazla konaklama alanına sahiptir. Şehirde yer alan her ilçede birbirinden farklı eserler yer almaktadır.

Mardin'in Tarihi

Mardin Şehrinde Yer Alan Tarihi Mekanlar

Mardin’in tarihi yerleri birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Her bir eser farklı bir kültürün eseridir. Bu nedenle inşası da değişkenlik göstermektedir. Bu yapılardan bazıları şunlardır;

Deyrüzzeferan Manastırı

Bu manastır dini bir niteliğe sahiptir. Özellikle Süryaniler tarafından büyük bir merkezdir. Manastır içerisinde azizler evi, kubbeli kilise, güneş tapınağı ve Meryem ana kilisesi bulunmaktadır. Kültürel bir değer ve miras olarak görülen bu alan pek çok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Manastır içerisinde tarihi eserlerde yer almaktadır.

Mardin Ulu Camii

Mardin şehrinde bulunan en eski cami olma özeliğine sahip bu yapı özel bir yapıya sahiptir. Artuklu devleti tarafından yapılmıştır.

Zinciriye Medresesi

Artuklular döneminde yapılmış bu medrese oldukça ilginç bir görüntüye sahiptir. Medrese olması dışında birbirinden farklı pek çok etkinlik ve olaya ev sahipliği yapmıştır.

Mardin Kalesi

Kral Şad Buhari tarafından inşa ettirilmiştir. Bu yapı oldukça sağlam bir özelliğe sahiptir. İnşa edildiği alan son derece güvenilir ve güzel bir konuma sahip olduğundan pek çok savaşa ev sahipliği yapmıştır. Oldukça muhteşem bir görüntüye sahiptir. Kale içine girmek tehlikeli ve yasak olduğundan sadece dışına bakılabilmektedir.

Mardin Evleri

Mardin’de yaşayan toplulukların farklılıklarını ve kültürlerini yansıtan Mardin evleri oldukça ilginç bir görsele sahiptir. Günümüzde insanlar tarafından yerleşim yeri olarak hala kullanılmaktadır. Pek çok dizi ve filme ev sahipliği yapan bu mekanlar turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir