orkide yetiştirmek

Orkide Yetiştirmenin Püf Noktaları

Orkideler, çiçekler arasında dikkat çeken güzellikleri sebebiyle hediye fikirlerinin başında gelmesiyle beraber, evlerin narin dekorları arasında yer almaktadır. Ancak orkide yetiştirmenin püf noktalarını bilmeden yetiştirmek, o kadar da kolay olmamaktadır. Isı, ışık, nem ve uygun toprak ve gübrelemenin sağlanması altın kurallardır. Bu kurallar doğrultusunda orkide yetiştirmek zevkli olduğu kadar görsel olarak da zengin olması sebebiyle yetiştirenleri mutlu etmektedir. Orkide yetiştirmek için birçok karışımdan oluşan orkide saksı toprağı olması gerekmektedir. Gübreleme tekniği ile de toprağın verimi arttırılmalıdır. Gübreleme işlemi yaz döneminde haftada bir; kış döneminde ise ayda bir defa yapılmaktadır.

orkide
orkide

Orkide Yetiştirmek İçin Uygun Ortamın Hazırlanması

Toprak ve bakımına dair hazırlıkların tamamlanmasının ardından orkide yetiştirmek için uygun ortamın hazırlanması gerekmektedir.

Orkide yetiştirmekte ısı oldukça önemlidir. Gündüz saatlerinde 20 ile 25 derece; gece saatlerinde ise 16 ile 17 derece orkide için uygun olan ısı dereceleridir.

Orkide yetiştirmenin bir diğer kuralı uygun ışık ortamının sağlanmasıdır. Orkideler günde en az 12 saat ışık almalıdır ancak kesinlikle doğrudan gün ışığına maruz bırakılmamalıdır. Kış döneminde etkin gün ışığının yoksunluğu sebebiyle floresan ışık orkideler için takviye ışık olarak kullanılabilmektedir.

orkide yetiştirmek
orkide yetiştirmek

Sulama, nem ihtiyacı olan orkideler için önemli bir kuraldır. Ancak sulama için kesinlikle sabah saatleri tercih edilmeli ve mutlaka oda sıcaklığında doğal kaynak suyu veya hazır su kullanılması gerekmektedir. Ayrıca yaprakları için de günlük olarak su püskürtmek gerekmektedir.

Orkide yetiştirmek için bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda başarılı sonuçlar mümkün olmaktadır. Evde orkide yetiştirmek için bu kurallara dikkat etmek gerekmektedir..

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir