lökosit yüksekliği nedir

Lökosit Yüksekliği Nedir?

Lökosit yüksekliği, vücutta belirli bir miktarda bulunması gereken beyaz kan hücrelerinin (lökositlerin) anormal derecede yüksek olması durumudur. Bu durum, vücudun enfeksiyon, inflamasyon veya bazı tümörler gibi birçok farklı durumda ortaya çıkabilir. Lökositler, vücutta enfeksiyon veya iltihapla mücadele etmek için gerekli olan beyaz kan hücreleridir. Normal bir kişinin vücudunda, lökositler 0.5 ile 1.5 trilyon arasında bulunur. Ancak, lökosit sayısının bu aralıkta üstüne çıkması lökositoz olarak adlandırılır.

Lökositozun nedeni, genellikle enfeksiyon veya inflamasyon sonucu oluşur. Örneğin, bakteriyel veya viral enfeksiyonlar lökosit sayısını artırabilir. Aynı şekilde, lökositoz, vücutta tümörlerin bulunması veya kemik iliği hastalıkları gibi bazı kanser türlerinde de ortaya çıkabilir. Lökositoz tespit edilmesi için, kişinin kan örneği alınır ve laboratuvar ortamında analiz edilir. Eğer lökosit sayısı yüksekse, kişinin durumunun nedeni için daha ileri tetkikler yapılması gerekebilir.

Bu tetkikler arasında, solunum yolu, idrar veya diğer vücut sıvılarından örnek alma, X-ray, CT gibi radyolojik incelemeler veya biopsi gibi doku örneklerinin alınması gibi seçenekler yer alabilir. Lökositozun tedavisi, nedenine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin, enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilirken, kanser tedavisinde kemoterapi, radyoterapi veya cerrahi seçenekleri kullanılabilir.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir