limon

Limonun Cilt İçin Faydaları

Limonun genel olarak sağlık açısından faydalı bileşenler içerdiği, eski yıllardan beri bilinen bir husus. Ayrıca cilt için de faydalı olduğu, cilt problemlerinde etkili olduğu da bilinmekte. Bu nedenle cilt için yapılan bazı maskelerde, limon suyuna da yer veriliyor.

Peki limonun cilt sağlığı açısından ne gibi faydaları var?

limon
limon

Limonun Cilde Faydaları Neler?

  • Limonun cilt maskelerinde kullanılma sebebi, antiseptik özelliği sayesinde cildi bakterilerden korumasıdır. Antioksidan özelliği sayesinde de, enfeksiyon kapma durumlarında etkilidir. Cildinizde bakterilerin sebep olduğu bir rahatsızlık varsa ya da enfeksiyon kapma durumu söz konusuysa, limonu maskelerinizde kullanmalısınız.
  • Yağlı bir cildiniz varsa, cildinizi yağdan arındırmak için limon kullanabilirsiniz. Cilde direkt temas ettirmek istemezseniz, limon suyuna az biraz su ekleyerek kullanabilirsiniz.
  • Limon suyu yardımıyla sivilcelerinizden kurutulabilirsiniz. Her gece bir pamuk yardımıyla sivilceli bölgelere limon suyu sürün. Bu uygulamaya devam ettiğiniz takdirde, sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Sivilce tedavisi amacıyla üretilen limonlu sabunlar da kullanabilirsiniz.
limonun faydaları
limonun faydaları
  • Limonun cildi beyazlatma özelliği de vardır. Cildinizde sivilce lekeleri ya da herhangi bir leke varsa, geceleri limon suyu kullanabilirsiniz. Düzenli kullanımda lekelerin açıldığını, hatta kaybolduğunu görebilirsiniz.
  • Ciltteki lekelere iyi geldiği gibi, yara izlerine de iyi gelir. Özellikle sivilcelerden kalan leke ve yara izleri için etkilidir.
  • Bazı kişilerde dirsek kuruluğu problemi olabilir. Nemlendirici kremlerle vs. çözüm bulamıyorsanız, direklerinizi limonla ovalayın. Yıkadıktan sonra da nemlendirici kreminizi uygulayın. Bu uygulamayı haftada bir kere yapmanız yeterli olacaktır.

Limonun asidik özelliği olduğundan dolayı, kullanımına dikkat etmelisiniz. Aşırı kullanımda ya da yanlış kullanımda, istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilirsiniz.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir