baklava

İyi Baklava Nasıl Anlaşılır

Türk mutfağının kendine özgü lezzetleri vardır. Bu lezzetlerden birisi de baklavadır. Ülkemizde baklavanın anavatanı Gaziantep’tir.  Gıda sektöründe birçok kalite ve markada baklava satılır.  Baklava alırken dikkat edilecek hususlar vardır. İyi baklava kendi tadı ve kokusuyla her yerde kendini belli eder. Baklavanın iyisinde şerbet fazla olmamalıdır. Aksi halde baklavayı hem kilo olarak hem de tat olarak ağırlaştırmaktadır.

baklava
baklava

Taze ve iyi bir baklavayı test etmenin üç yolu vardır. Öncelikli olarak dinleyerek test edebilirsiniz.  İyi bir baklavaya çatal batırıldığında, bir hışırtı duyulur. Yufkası ne kadar ince açılmış olursa, baklava o kadar iyi olur. İyi bir baklavayı koklayarak da test edebilirsiniz. Baklava ağza yaklaştırıldığında, buruna mis gibi sade tereyağı, harç olarak kullanılan ceviz veya fıstığın kokusu gelmeli.

Baklavada Şerbet Nasıl Olmalıdır?

İyi baklava, her şeyden önce iyi malzemeden oluşmaktadır. İyi baklavayı test etmenin bir diğer yolu da tadarak test etmektir. İyi baklava ağızda dağılır; damakta eşsiz bir tat bırakır; mideye de dokunmaz. İyi baklavada kullanılan şerbet toz şekerden yapılır. Kesinlikle glikoz şurubu içeren şerbet kullanılmaz.

baklava açmak
baklava açmak

Günümüzde her insanın damak zevkine uygun baklava fıstıklı, cevizli, kaymaklı ve sade olarak yapılır. Baklava alacak tüketiciler tatlı almadan önce mutlaka bir dilim baklava alarak tadına bakmalıdır. Buna göre alışveriş kararı vermelidir. Kaliteli, kurumsal ve hijyenik firmalar alışveriş için tercih edilmelidir.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir