İşçinin Aldığı Rapor Emekliliği Etkiler Mi?

İşçinin aldığı rapor emekliliği etkiler mi? Raporların emeklilik süresine etkisi merak edilen konulardan bir tanesidir.
İşçinin aldığı rapor emekliliği etkiler mi? İşçinin, SGK ile anlaşmalı hastaneler üzerinden aldığı sağlık raporu nedeniyle ücret kesintisi yaşayabiliyor. Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre hastalık sebebiyle geçici iş göremezliğe uğrayan kişilerin haktan yararlanması için yıl içerisinde en az 120 gün hastalık sigortası primi ödemelidir. 120 sigortalılık gününü tamamlayan kişiler bu ödenekten yararlanabilir. Yasaya göre sigortalılara, ilk iki gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilmez.

İş Göremezlik Ödeneği Nasıl Alınır?

İş kazası, meslek hastalığı veya hastalık durumunda verilen geçici iş göremezlik ödeneği, sigortalının günlük kazancının yarısı kadardır. Ayakta tedavi olması durumunda ise üçte ikisidir. Geçici iş göremezlik ödenekleri haftalık olarak kurum tarafından verilmektedir. Rapor, SGK ile anlaşmalı özel sağlık kurumlarından alınması durumunda ödenek hakkından yararlanılır. SGK ile anlaşma yapmamış özel kurumlar üzerinden alınan sağlık raporlarına geçici iş göremezlik ödeneği verilmez.

Raporlu İşçinin Sigortası Kesilir Mi?

Sigorta kesimi söz konusu değildir. Geçici iş göremezlik ödeneği alan kişilerin sigortalı bu durumu SGK’ya bildirdiği zaman kesinti olmaz.

Raporlu Günler Hizmet Süresinden Sayılır Mı?

Raporlu günler hizmet süresinden sayılmamaktadır. Hastalık nedeniyle çalışılmayan günlerde Toplumsal Sigortalar Kurumu tarafınca ödenen geçici iş göremezlik ödeneği aylık olarak verilir. İşverenlerin raporlu işçiye bu sürede ücret ödeme yükümlülüğü bulunmaz.

Raporlu Günler İçin Ödeme Yapmak Gerekiyor Mu?

İşçinin aldığı rapor emekliliği etkiler mi? İşverenlerin istirahat süresince ücret ödeme ve sigorta günü bildirme yükümlülüğü yer almaz. İşveren dilerse sigortalıların raporlu bulundukları sürede işçilere ücretlerini ödeyebilir. Bunda herhangi bir sakınca yer almaz.

Raporun Emekliliğe Etkisi Var Mı?

Rapor almak emekliliği etkiler mi? Sorusuna evet yanıtı verebiliriz. Raporlu günler prim gün sayısı toplanırken hesaba katılmamaktadır. Raporlu günler için işverenler kural olarak, ücret ödeme yükümlülüğü yer almamaktadır. Bu yüzden, işçisine raporlu günlerde ödeme yapmayan işveren, SGK’ya raporlu günleri bildirmesi gerekir. Sağlık kurumunun geçerli sağlık raporu vermesi durumunda, işçi üst üste rapor alabilir. İşçinin aldığı rapor emekliliği etkiler mi? Sorusuna bu şekilde yanıt verebiliriz.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir