emekli olmak

Emekli Olunca Yapılabilecek Şeyler

İnsanoğlu denen canlı, son derece doyumsuz ve kimi zaman ne olursa olsun mutlu olamıyorlar, zaten kimi insanların mutlu olmamak için her zaman bir nedenleri var. Örneğin insanlar ama özel sektörde, ama kamuda yıllarca çalışıyor ve hep emekliliği bekliyor. Emekli olunca da ister istemez bir boşluğa düşebiliyor. Bu durum ise kimi insanları psikolojik olarak kötü etkiliyor ve depresyona sokabiliyor.

emekli
emekli

İşte bu duruma düşmemek için yapılabilecek şeyler. Unutmayın emeklilik artık cebinizde para olup, seçme şansınızın olduğu bir dönemdir ve siz kafanıza göre ertelediğiniz her şeyi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Gezin: Hep o Como Gölü’nü görmek istiyordunuz değil mi? Ya da Küba’yı görmek. O zaman artık daha fazla ertelemeyin. Fiyatlar da eskisi gibi değil, çok daha ucuz, o yüzden çıkın o tatile. Bunu siz çoktan hak ettiniz.
  • Gönüllülük: Çok şey öğrendiniz yaşamdan. Şimdi bunları birileri ile paylaşmanızın zamanı gelmedi mi? Gidin bir sivil toplum kuruluşunda çalışın ve evet gönüllü olun.
emekli olmak
emekli olmak
  • Hobiler Edinin: Makrome kursu, ebru kursu, resim kursu faaliyetler bulun ve bunları yapmaya çalışın
  • Yarı Zamanlı Çalışın: Kendinizi strese sokmayacak biçimde hatta tam tersi sizi rahatlatacak işler ediniz ve size uyan saatlerde çalışın
  • Kitap Okuyun: Eminiz ki, okumadığınız birçok kitap vardır. Şimdi tam sırası bu kitapları okumanın.
  • Yeni Çevrelere Girin: Ortamlarınızı değiştirin ve farklı insanlar tanıyın bu size yeni bir deneyim kazandıracaktır.
İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir