Doğal Yöntemlerle Temizlik Nasıl Yapılır?

Temizlik, özellikle içinde bulunduğumuz dönemde sokağa çıkma yasağından dolayı ve virüsten korunmamız gerektiği için evden çıkmayıp kendini izole edenlerin en çok ilgilendiği konudur. Kişi yerine getirmesi gereken sorumluluklarının dışında çevresiyle ilgilenir. Bu çevreyi düzenleyip, temizleyerek vakit harcar. Daha etkili ve sağlıklı temizlik için de kimyasal temizleyiciler yerine doğal yöntemlerle temizlik yapılması gerekmektedir.

Doğal Temizlik Malzemeleri

İlk olarak doğal temizlik malzemelerine şu şekilde örnekler vermemiz mümkündür. En çok kullanılan doğal ürünler arap sabunu, sirke, limon tuzu, karbonat ve boraks olarak örnekler verilebilir. Arap sabunu; temizlemesinin yanı sıra içinde hiç kimyasal madde bulundurmayan tamamen bitkisel bir üründür. Sirke; malzemelere parlaklık kazandırırken aynı zamanda kireç oluşumunu da engeller. Limon tuzu; İçerdiği asit sayesinde sirke gibi kireç çözücü bir özelliğe sahiptir ve mutfaktan banyoya her türlü temizlikte etkili bir üründür. Karbonat; oluşan bazı bakterilerden korunmanıza yardımcıdır, Boraks ise mikroplara karşı bir koruma sağlarken yine kimyasal değil doğal bir ürün olarak karşımıza çıkar.

Temizlik Yöntemleri

Kurtulması zor olan yağ lekeleri en fazla ocak ve fırınlarda görülür. Vereceğimiz pratik bilgiler ile bu yağlardan hemen kurtulabilirsiniz.  Bu yağ lekelerinin üzerine karbonat serptikten sonra serptiğiniz karbonat üzerine sirke sıktığınızda yağ lekelerinden kolayca kurtulabileceğinizi göreceksiniz. Bir diğer sorunumuz mutfaklarda, banyolarda, balkonlarda karşımıza çıkan fayanslar. Bu derz aralarını temizlemek de oldukça güç oluyor. Yapmanız gereken sadece yine ilk önce limon tuzu serpmek, ardından karbonat ile aynı işlemi gerçekleştiriyoruz. Son olarak bir sprey şişesine koyduğunuz sirke ile üzerine püskürttüğünüzde hafif bir fırça yardımı ile üzerinden geçince rahatça temizlendiğine şahit olacaksınız. En çok kullandığımız bulaşık makineleri de bulaşık deterjanları ve tabletler ile sağlıksız bir temizlik olmasına sebebiyet veriyor. Doğal yöntemler ile bulaşıklar da gayet temiz ve parlak olacaktır.

Bulaşık makinesinin deterjan bölümüne neredeyse yarısı kadar limon tuzu koyun. Kalan yarısına ise karbonat koyarak tamamlayın. Deterjan bölümünü kapattıktan sonra parlatıcı kısmına geçerek sirke koyun. Limon tuzu ve karbonat bulaşıkların temizliğini sağlarken, sirke bulaşıklar için parlatıcı bir etki bırakacaktır. Çamaşır makinesi için ise kimyasal deterjan v yumuşatıcıları kullanmamanızı öneririz. Bunlar yerine yumuşatıcı kısmında yine sirke ve doğal kokulu yağlar kullanabilirsiniz. Deterjan kısmına da yine doğal olan zeytinyağı sabunu rendelemeniz mümkündür. Yüzey temizleyiciler temizlik ve parlaklık sağlar, fakat yine içinde bulundurdukları kimyasallar sağlığa zararlıdır. Her şeyde olduğu gibi sirke yine kurtarıcı bir çözüm olacaktır. Temizlik yaptığınız suyun içine bir çay bardağı sirke koyarak temizliğinizi yapabilirsiniz. Yüzeyler hem temizlenecek, hem de parlaklık sağlanacaktır.

Doğal Yöntemlerle Yapılan Temizliğin Faydaları

Çoğu evde olan malzemeler ile temizliğinizi tamamlayabilirsiniz. Bunun dışında almak gerekirse ise ulaşılabilir, kolay bulunur özelliğe sahiptirler. Kimyasal temizlik malzemelerine nazaran masrafsızdır. Çevreye zararı olmadığı gibi sizin için sağlıklıdır. Kullanım açısından da kullanıcıya kolaylık sağlar.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir