Dekorasyonda Renklerin İşaretleri Ve Etkileri

Hayatınızın birçoğunu evlerinizde geçiriyorsunuz. Evlerinizdeki renklerin kullanımının hayatınıza bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Birçoğunuz bunun farkında bile değilsiniz belki de.

Dekorasyonda Sık Kullanılan Renkler

Ev içi dekorasyonda sık kullanılan renkler; siyah, beyaz, gri, pembe, mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızıdır.

Dekorasyonda Sık Kullanılan Renklerin Anlamları ve Etkileri

Kırmızı; aşk, tutku ve gücün rengi olarak bilinir. Metabolizma hızlandırıcı ve kan akışını artırıcı özelliği bulunur. Enerji, heyecan verir ve canlılık kazandırır.

Turuncu; neşe ve mutluluk hissi verir ve kullanıldığı alana genişlik ve aydınlık katar.

Sarı; sevinç ve coşku hissi verir. İlham verici bir renktir. Bilgi ve bilgeliği simgeler. Beyaz ile kullanıldığında etkisini kaybetmektedir.

Yeşil; paylaşımın ve cömertliğin rengidir. Huzur verici ve rahatlatıcı bir etkisi mevcuttur.  Umudu, yenilenmeyi, yeniliği çağrıştırmaktadır.

Mavi; sakinleştiren, dinlendiren ve derinlik hissettiren bir renktir. Sonsuzluk anlamlarına da gelir. Sinir sisteminizi yatıştırır ve iyileştirici özelliği bulunur.

Mor; zenginliği, lüksü, asaleti çağrıştıran bir renktir. Hayal gücünüz artırarak size ilham verir. Konsantrasyonu artırıcı özelliği de bulunmaktadır.

Pembe; kırmızı ve beyaz birleşiminden oluşan bu renk kırmızı gibi canlılık veren bir renktir ama tabii ki daha yumuşak bir etkisi mevcuttur. Sevgi ve şefkat duygularınızı harekete geçirir.

Gri; alçak gönüllülüğü ifade eder. Uzlaştırıcı bir etkisi mevcuttur.

Beyaz; saflık ve temizlik simgesidir. Masumiyet, istikrar, asalet ve soğuk kanlılık kavramlarını anımsatır. Huzur ve güven hissinin yanı sıra düşünce gücünü artırıcı özelliği bulunur. Dert ve sorunlarını hatırlatan bir yanı da vardır.

Siyah; aslında doğada bulunmayan bir renk olmayan ancak bizim için önemli bir yere sahiptir. Işığı soğuran ve yok eden yerler siyah olarak algılanır. Genelde matemin rengi olarak bilinir. Gücü, asaleti, hırsı, ağırbaşlılığı ifade eder. Karamsarlığı artırıcı etkisi mevcuttur.

Renklerin Tercih Edildiği Mekanlar

Oturma odasında; dinlendirici ve rahatlatıcı etkisi olan yeşili, neşe veren turuncu rengini tercih edebilirsiniz. Salonda; mor, lacivert ve bej gibi renkler kullanıp algıları tek merkezde toplayarak sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz. Mutfak ve yemek odasında; kırmızı, beyaz ve yoğun olmamak kaydı ile sarı kullanabilirsiniz. Banyoda; kesinlikle beyazın yanı sıra yeşil ve mavi tonları tercih edilmelidir. Yatak odasında; kırmızı, mavi, yeşil, bej, kahverengi tonları tercih edilebilir.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir