cv nasıl hazırlanır

CV Nasıl Hazırlanır?

CV, bir başka deyişle özgeçmiş işe alım sürecinin ilk aşaması olarak bilinmektedir. Kişilerin kendi potansiyellerini işverenlere tanıtmak amacıyla hazırlanan içerisinde gerekli tüm bilgilerin yer aldığı yazılı bir belgedir. Ne kadar cezbedici bir CV hazırlanırsa işe alım şansı da o denli artacaktır. Özenle hazırlanmış bir özgeçmiş, sizin o işe verdiğiniz değeri simgeler.

Bu nedenle CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken belirli başlı püf noktalar bulunmaktadır. CV’nin içerisinde kişisel bilgilerle beraber eğitim bilgileri, iş ve staj deneyimleri, yetenekler ve referanslara da yer verilmelidir. Bir CV’de dikkat edilmesi gereken en önemli şey, uzun ve gereksiz anlatımdan kaçınmaktır. Tekrarlardan ve abartıdan uzak durmak gerekir. Mümkün oldukça öz ve anlaşılır bir dil kullanılmalıdır.

Amaca yönelik, kariyer hayatınızdan beklentilerinizi, hedeflerinizi ve niteliklerinizi dile getirmeniz gerekir. İmla kurallarına çok dikkat edilmelidir. Üçüncü tekil kişi ağızıyla yazılmalıdır. Geçmişte elde edilen kazanımlar var ise mutlaka detaylıca belirtilmelidir. Bu kazanımların işverene sağladığı faydaları vurgulamak da son derece önemlidir.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir