beraat etmek ne demek

Beraat Etmek Ne Demek?

“Beraat etmek” Türk hukukunda bir karar veya sonuç olarak adlandırılır. Bu karar, bir mahkeme tarafından verilir ve kişinin suçlu olmadığının tespit edildiği anlamına gelir. Bu karar, kişinin suç işlemediği, suçsuz olduğu veya yeterli kanıtın bulunmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, beraat etmek, bir kişinin suçlu olarak bulunmamasına yol açar ve kişi serbest bırakılır.

Beraat etmek, bir dava sürecinde yargılamanın sonunda, sanık hakkındaki suçlamaların reddedilmesiyle sonuçlanır. Yargılamanın sonunda, sanığın suçlu olarak bulunmamasına karar verilirse, sanık beraat eder. Berat etme kararı, mahkemenin yaptığı değerlendirmeler ve gerekli delillerin incelemesi sonucunda verilir. Mahkeme sanığın suçlu olmadığına karar verirse sanık beraat eder.

Ayrıca, Beraat etme kararının verilmesi için yargılamanın sonunda sanığın yaptığı savunma ve müdafaa da önemlidir. Mahkeme, sanığın yaptığı savunma ve müdafaa ile birlikte, suçlamaların gerçekliğini doğrulayacak delillerin olmamasını göz önünde bulundurarak karar verir.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir