yaban mersini yetiştiriciliği

Yaban Mersini Yetiştiriciliği

Yaban mersini yetiştiriciliği için öncelikle yaban mersini ağaçlarının yetişebileceği bir alana ihtiyacınız var. Bu alanın toprak pH değeri 6.0 ile 6.5 arasında ve iyi drenajlı olmalıdır. Ayrıca ağaçların yetiştiği alanın güneşli olması gerekir. Yaban mersin ağaçları dikimden sonra ilk 2-3 yıl boylarının büyümesi için beslenmelidir. Bu dönemde ağaçların gübrelemesi yapılmalıdır.

Yaban mersin ağaçlarının üretim yapması için 4-5 yıl beklenmelidir. Bu dönemde ağaçların meyve vermeye başlaması ile birlikte düzenli olarak bakım yapılması gerekir. Özellikle meyve oluşumu sırasında ağaçların gübrelemesi yapılmalıdır. Ayrıca ağaçların düzenli olarak sulanması ve budama yapılması gerekir.

Yaban mersini yetiştiriciliğinde önemli olan diğer bir husus, ağaçların zararlı böcek ve hastalıklardan korunmasıdır. Bu nedenle yaban mersin ağaçlarının zararlı böcek ve hastalıklardan korunmaları için düzenli olarak önlem alınması gerekir. İyi bir planlama, düzenli bakım ve özenli çalışma gereklidir. Bu şekilde yaban mersin ağaçları sağlıklı ve verimli bir şekilde yetişecektir.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir