TMU Tedavisi Neden Uygulanır?

Gelişen teknoloji ile birlikte pek çok farklı tedavi yöntemleri de geliştirildi. Bu tedavi yollarından biri de TMU tedavisi oluyor. İlk kez 1985 yılında uygulanan ve FDA tarafından 2008 yılında onaylanan bu tedavi çeşitli tedavi yöntemlerinden yanıt alınamadığında devreye giriyor. Ülkemizde ve dünyada tedavinin ilk etabı olarak tercih edilmiyor. Farklı tedaviler ile başarıya ulaşılamadığı durumlarda alternatif bir tedavi yöntemi olarak tercih ediliyor.

Öncelikle TMU tedavisi hakkında biraz daha bilgi aktaralım. BU tedavide beynin aktivitesine müdahale ediliyor. Bunun için kısa ancak çok güçlü bir manyetik alan oluşturuluyor ve bu yolla beyindeki nöronlar uyarılıyor. Manyetik alanlar hızla değişiyor ve bu sayede beyin aktivitesi tetikleniyor ve modüle ediliyor.

TMU Tedavisi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Bu tedavi özellikle ilaç kullanamayan hastalarda ilk aşama olarak tercih edilebiliyor. Kalp hastaları, hamileler ve emzirme döneminde olanlar ya da herhangi bir nedenle ilaç kullanamayan kişilerde rahatsızlığın ortadan kaldırılması için ilk basamak tedavisi olarak uygulanabilir. Aynı zamanda dirençli hastalıklarda yani tedaviye yanıt alınamadığı durumlarda da uygulanabilen bir tedavi yöntemi olduğunu belirtebiliriz.

Şizofren, depresyon gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılabilen TMU yöntemi aynı zamanda direnç gösteren psikiyatrik sorunlarda da tercih edilebiliyor. Hiperaktivite gibi sorunların ortadan kaldırılması amacıyla da pek çok defa kullanıldı. Bunların yanı sıra aşağıdaki hastalıklar ve bozukluklarda da etkin bir tedavi yöntemi olduğunu belirtebiliriz:

  • Alkol kullanım bozukluğu
  • Alzheimer Hastalığı
  • Kokain bağımlılığı
  • Multipl skleroz-halsizliği giderme
  • Nöropatik ağrı
  • Obsesif kompulsif bozukluk
  • Otizm-iletişim becerilerini artırma
  • Parkinson hastalığı
  • Sigara bağımlılığı
  • Şizofreni-negatif belirtiler

TMU Tedavisi Hakkında Daha Detaylı Bilgi Alın

Tedavinin hekim tarafından çok iyi planlanması gerekiyor. Aynı zamanda bu alanda deneyim sahibi olan bir doktor tarafından tedavinin uygulanması da son derece önemlidir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için siz de hemen https://www.aliakben.com/tmu-tedavisi/ adresine tıklayabilirsiniz. Sitede tedavinin nasıl uygulandığı ya da hangi hastalıklar için doğru yöntem olduğu gibi merak ettiğiniz tüm sorulara ayrıntılı yanıt bulabilirsiniz.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir