Tarihin Hoşgörü İle Kesişimi: Ayasofya

Ayasofya, Sultan Ahmet meydanında bulunan, Topkapı sarayı ile arasında yürüme mesafesi olan, Bizans imparatoru I. Jüstinyen tarafından ilk olarak katedral olarak inşa edilen dünya çapında sanatsal ve mimari özellikleri ile dünya mirası listelerinde yer alan büyük bir yapı. Ayasofya, kelime olarak kutsal bilgelik anlamına gelir. İstanbul, yükselme döneminin sultanlarından Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453 yılında fethi ile camiye dönüştürülür. Kubbe ve yapımında kullanılan mimari teknikler ile büyüleyici bu başyapıt, günümüzde müze olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Ayasofya, yerli ve yabancı binlerce turistin her yıl mutlaka ziyaret ettiği yerlerden. İstanbul Sultan Ahmet’e gelip, Ayasofya’yı gezmemek düşünülemez. Bu büyük miras, içerisindeki mozaiklerin itina ile korunması başta olmak üzere özenle muhafaza ediliyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce Ayasofya’ya ilişkin restorasyon planlamaları ve çalışmaları yapılıyor.

Ayasofya’da Lezzet Durakları

Sultan Ahmet Meydanı, Bizans döneminde hipodrom olarak kullanılır. O dönemde de insanların uğrak mekanlarından biri. Şimdilerde yalnız mimari ve tarihin izlerini sürenleri değil. Dünyaca ünlü gurmelerden tutunda, dünyanın her kesiminden insanı ağırlayan, yemek ve kültürü birleştiren gastronominin merkezi konumunda. Zengin ve spesiyal yemek çeşitleri, Ayasofya yemek önerileri seçimleri içinde Sultan Ahmet’teki lokantaları, diğerlerinden farklı kılıyor.

Ayasofya’daki bu değerli lezzet duraklarından, en bilinen ve her daim kalabalık grupları ağırlayan lezzetli menüleri ile müşterilerini çekenlerden biri ise tartışmasız Tarihi Halkın Köftecisi, Sultan Ahmet’teki köfteciniz unvanını hak eden, 1920 yılından beri hizmet veren bir lokanta. İnternet üzerinden Ayasofya yemek önerileri şeklinde arama yaptığınızda karşınıza ilk sırada çıkan sitelerden biri www.tarihihalkinkoftecisi.com web sitesi.

 Menü

Tarihi Halkın Köftecisi; nefis köfteleri başta olmak üzere, çorba, kuzu şiş, tavuk şiş, piyaz ve diğer salata çeşitleri, pilavı ile zengin bir menü içeriğine sahip. İçeceklerin yanında yenilen bu enfes yemekler için çoğu zaman tek porsiyon yetmiyor. Turistler, Ayasofya yemek önerileri izinden gittiklerinde şişmanlayacaklarını düşünmekte ama yine de bu yemeklerden vazgeçememekte sizce de haklı değil mi? Bu siteye tarihihalkinkoftecisi.com linki ile de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir