Tarihe Damga Vuran Kadın Sporcular

Dünyanın en büyük kadın sporcularını listeledik. Başarılarıyla dünya spor tarihinde ilkleri yaşatan ilham verici kadınları şimdi okuyabilirsiniz.
Tarihe damga vuran kadın sporcuları sizler için bir araya getirdik. Listemizde yer alan oyuncuların çoğu tanınmış kişilerden oluşuyor.

Billie Jean King

Tenis efsanelerinden biri olan Billie Jean King, kadın sporcular arasında önemli bir konumda yer alıyor. 39 Grand Slam şampiyonluğu bulunan King aktivist rolüyle de öne çıkıyor.

Serena Williams

Tenis dünyasının en önemli sporcularından biri olan Serena Williams, 23 Grand Slam ve 4 Olimipiyat madalyası ise tarihe adını yazdırmayı başarmıştır.

Nadia Comaneci

Olimpiyat Oyunları’nda jimnastik dalında öne çıkan Nadia Comaneci, beş olimpiyat oyunları altın madalyasına sahiptir. Comaneci, ayrıca tüm jürilerden 10 üzerinden 10 alan ilk sporcudur.

Allyson Felix

Kısa mesafe koşucusu Allyson Felix, dünyanın önde gelen turnuvalarında üst üste kazandığı altın madalyalarla efsaneler arasına girmeyi başarmıştır. Toplamda 26 altın madalyaya sahip olan Felix, rekorlarıyla öne çıkan sporculardan biridir.

Larisa Latynina

Sovyet cimnastikçi Larisa Latynina, kazanmış olduğu 18 olimpiyat madalyasıyla olimpiyatlarda en fazla kürsü gören ikinci sporcudur.

Jenny Thompson

Amerikalı yüzücü olimpiyatlarda sekizi altın almayı başardı.

Mia Hamm

Kadın futbolcular arasında en iyilerinden birisi olarak kabul edilen Mia Hamm, ABD formasıyla attığı 158 golle, dünya futbol tarihine damgasını vurdu.

Lindsey Vonn

Amerikalı kayakçı Lindsey Vonn, dört farklı disiplinde kazanmış olduğu 31 Dünya Kupası zaferiyle, alp disiplininde en başarılı isimler arasında bulunuyor.

Diana Taurasi

Diana Taurasi, kadın basketbolunun en önemli üç isminden bir tanesidir. Üç yıl üst üste Avrupa Ligi şampiyonluğu da yaşayan Taurasi`nin ayrıca olimpiyatlarda altın madalyası bulunuyor.

Annika Sörenstam

İsveçli golfçü 90 uluslararası turnuva kazanarak, tarihin en önemli kadın golfçülerinden birisi olarak yer alıyor.

Sonja Henie

Norveçli buz patenci tam 10 yıl zirveyi kimseye bırakmadı. Sonja, başarılı sporcu kişiliğinin yanında en büyük Hollywood yıldızlarından biri haline dönüştü.

Junko Tabei

1975 yılında Everest`e tırmanan Junko Tabei, bunu başaran ilk kadın sporcu olarak yer almıştır. Dünyanın en iyi kadın sporcularını bu şekilde sıralayabiliriz.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir