Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro Tekniğini İsmini Nereden Almıştır?

Pomodoro, İtalyanca’da domates anlamına gelmektedir. Bu tekniğin oluşmasını sağlayan da domates şeklinde bir saattir. Pomodoro Tekniğini geliştiren Francesco Cirillo, kendi çalışmalarını yaparken kullandığı bu domates şeklindeki saatten ilham alarak “Pomodoro Tekniği” ifadesini ortaya atmıştır.

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro tekniği, 1980’li yılların sonunda İtalyan Francesco Cirillo tarafından bulunan ve ana amacı zaman yönetimi olan bir tekniktir. O zamandan beri çalışmakta sorun yaşayan insanların kullanmaya başlayıp başarılı sonuçlar elde etmesiyle günümüzde oldukça popüler olan bir sistemdir. Temelinde kısa süre çalışıp arada çok kısa molalar vererek uzun süre odaklanamayan kişilerin de uzun süre çalışması mantığı vardır.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Aslında pomodoro tekniğinin yapısı oldukça basit. Çalışma seansı olarak çalışan sistemde 25 dakikalık çalışma ve 5 dakika mola bir 1 pomodoro (1 seans) eder. Yani 1 pomodoro 30 dakikaya eşittir. Her 4 pomodoroda bir daha büyük 15 – 25 dakika arası değişen bir mola veriyorsunuz. Ne kadar mola vereceğinize kendiniz karar verebilirsiniz fakat bu süre 25 dakikayı geçmemeli.

Genel mantığı bu şekilde olsa da birebir aynı şekilde uygulamanıza gerek yoktur. 25 dakika size kısa geliyorsa 30 dakika, 40 dakika yapabilirsiniz. Bu sistem kendi düzeninize ve verimliliğinize göre değişebilir fakat çalışma süreniz artsa da aradaki molaların vaktini çok fazla arttırmamanızı öneririz. Çünkü bu sefer de dikkatiniz dağılabilir ve çalışmayı bırakabilirsiniz.

30 dakikalık pomodoro sisteminde günlük ideal olan pomodoro (seans) sayısı 16’dır. Bu da 400 dakikalık (6+ saat) çalışmaya eşittir. Durmaksızın 6 saat çalışmak yerinde bu sistemle birlikte mola vere vere 6 saat çalışmak sizin için daha kolay ve daha etkili olacaktır.

Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Kurallar

Pomodoro tekniğininin daha işe yarar bir sistem olması için uymanız gereken bazı kurallar vardır. Öncelikle çalışma masanızda dikkatinizi dağıtacak telefon, bilgisayar vb. gibi şeyler olmamalı. Mola verdiğinizde dersle ilgili bir şey düşünmemeniz gerekmektedir. Bu aralarda müzik dinleyebilirsiniz, kitap okuyabilirsiniz, bir şeyler içebilirsiniz hatta odanızdan çıkıp molanız bitene kadar ailenizle konuşmaya gidebilirsiniz. Elinizde olmayan bir sebepten ötürü bölünen pomodoronuz olursa not alın ve sonradan boş olduğunuzda o pomodoroyu tekrarlayın. Ayrıca haftalık kaç pomodoro yaptığınızı gösteren bir liste veya tablo tutmak da mantıklı olacaktır.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir