dekor

Oturma odası dekorasyonu

Oturma odası bir evin olmazsa olmazlarından birisidir… İnsanlar oturma odasında buluşur, dinlenir, eğlenir, oldukça keyifli bir vakit geçirir. Bu sebeple oturma odası dekorasyonu üzerinde çalışılırken günümüzün önemli bir kısmının burada geçeceğini düşünerek planlama üzerinde çalışılmalı. Dekorasyon üzerinde çalışılırken hangi mobilya takımlarının nasıl bir uyumla sunulacağı düşünülmeli. Ilaveten devamlı olarak orada kaç kişinin yaşam sürdüğünü biliyor olmak da oturma odası dekorasyonunu farklı bir noktaya sürükleyeceği için ailenin kaç kişi olduğu bilgisi de plana dahil edilmeli. Oturma odası her açıdan kolay ve fonksiyonel olmalı. Hem rahatlığın hem de konforun öne çıktığı dekorasyon uygulamalarında çok karmaşık olan bir yerleşim oluşturmamak adına bütün ürünlerin en mantıklısını satın almalıyız.

Oturma odası mobilya seçimi nasıl yapılır?

Mobilya tercihi ne kadar çok isabetli olursa dekorasyon çalışmasından beklenen sonuç da o kadar büyük olur ve sonuç olarak olabildiğince kaliteli ve işlevsel işler ortaya çıkacaktır. Oturma odası dekorasyonunda kişisel tercihlerle beraber işlevsel olması da aranması gereken özellikler arasında bulunuyor. Oturma odası koltuk takımı imalatında tercih edilen malzemeler çok önemli, üst düzey kaliteye sahip malzemelerden hazırlanıyor olmalı.

üzerinde herhangi bir hastalık barındırmayan, insan yaşamını olumsuz etkilemeyecek olan malzemelerden üretiliyor olmalı. Yalnızca görünüşe bakılarak satın alma yapılmamalı, mobilyanın dokusu, kumaşın türü, rengi gibi nedenlerde incelenmeli. Oturma odası koltuk takımı tercihi ne oranda başarılı bir seçim olursa alınacak verim o oranda yükselecektir. Ilaveten satın aldığınız mobilya takımlarının garanti süreleri de minimum dekorasyon kadar oldukça değerli bir mevzu, zira seneler boyunca kullanmak için satın aldığınız mobilyaların güzel görünmesi kadar güvenliği, tüm kalite kontrollerinin çoktan yapılmış olmalı. Mobilya takımlarının imalatında tercih edilen ağacın cinsinin istenen kalitede olması ile seneler boyunca dayanıklı mobilyalar ortaya çıkacaktır ve ekstradan masraf etmezsiniz. Bu sebeple mobilya için gözden çıkardığınız para çöpe atılmış bir bütçe değil, ev ya da araba almak kadar oldukça değerli ve kıymetli.

Koltuk alırken yalnızca görsellik önceliklendirilmemeli, bütün ev dekorasyonunu etkileyeceği bilinerek birbiri arasında uyumlu mobilyalar tercih edilmeli, birbirine uyumlu mobilya modelleri kullanılmalı. Ilaveten rastgele firmalardan ürün satın almak yerine kendisini kalitesi ile kanıtlamış, kalitesi tartışılmayan mağazalara öncelik verilmeli. Zira yalnızca mobilya satın alınmıyor bununla birlikte güven de satın almış oluyorsunuz. Oturma odası mobilyaları seçiminde dikkat edilecek bir başka konuda tek düze ürün satın almak yerine daha ince ve zarifdüşünülmeli gerektiği, örneğin bir dolap her yerde aynı onu özel kılansa kenarlarındaki işleme, bacak kısmındaki hareket. Bu sebeple oturma odası koltuk takımı, orta sehpa, tv ünitesi, şifonyer, kitaplık gibi ürünlerin tasarımlarına daha çok titiz davranılmalı.

Oturma odası düzeni nasıl oluşturulur?

Mobilya takımlarının düzenlenmesi minimum karar vermesi kadar oldukça değerli bir iş. Zira oturma odasının temel amaçlarından birisi rahatlıkla iletişimi kolay hale getirmek ve konforu sunmak. Amaç buysa yerleşim üzerinde çalışılırken dengeli davranılmalı ve tüm eşyaların kendi içinde simetrik uyumuna dikkat edilmeli. Koltuk takımı ve yemek masasının araları bayağı fazla uzak olmamalı, aynı çizgide arasında biraz boşluk bırakmak suretiyle düzenlenmeli, bununla birlikte aile bireyleri ve misafirler rahatlıkla sohbet etme fırsatına sahip olabilirler. Tabi uzaklığı kısa tutalım derken sıkış sıkış bir yerleşim oluşturmamaya da dikkat etmeliyiz. Rahatlıkla geçişe uygun ve en az o kadar da kendi içinde yakın döşenmesi ideal olanı. Mobilya takımlarının arasındaki mesafeyi 1-2 metre civarında oynamalı arası fazla uzak olmamalı. Bir odak noktası etrafında ilerlenerek dekorasyon çalışmaları sürdürülürse nelerin nereye yerleştirileceği ortaya çıkacaktır, bir koltuk takımı veya çerçeve odak noktası olur ve oturma odası bunu merkeze alarak yerleştirilebilir.

Oturma odasının ebatlarıyla mobilya takımlarının ebatları orantılı olmalı, basık bir görüntüye sebep olmayacak şekilde ürün satın alması yapılmalı. Ilaveten oturma odasının her vakit aydınlık şekilde kalmasına dikkat etmeliyiz, zira havasız kalmış bir oturma odası pek iç açıcı olmayacaktır. Oturma odasına henüz hiçbir işlem yapılmadan evvel henüz boşken bakılmalı ve mekan detaylıca incelenmeli. Pencere girişleri ve kapı önleri mobilya koymak için değerlendirilmeli. Pencereden içeriye yansıyacak saf ışığı engelleyen bir atılım yapılmamalı.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir