obsesif kompülsif bozukluğu

Obsesif Kompülsif Bozukluğu Nedir?

Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) bir tür anksiyete bozukluğudur. Bu bozuklukta kişi, bir takım obsesyonlar (duygu durum bozuklukları) ve kompülsiyonlar (ritüeller) ile uğraşır. Obsesyonlar, kişinin aklında düzenli olarak tekrarlanan, anlamsız ve gereksiz düşüncelerdir. Kompülsiyonlar ise, kişinin bu obsesyonlarını azaltmak için yaptığı, anlamsız ve gereksiz ritüeldir. Örneğin, bir kişi evine dönüşte her zaman merdivenleri aşağı çıkarken, sağ ayağını ilk adım olarak atmak zorunda hissedebilir.

Bu ritüel, kişinin evde bir kötü olay olmamasını sağlamak için yaptığı bir harekettir. OKB’de kişi, obsesyonlarından ve kompülsiyonlarından kendini kurtaramaz ve bu ritüellerin yerine getirilmesi için çok fazla zaman harcar. Bu ritüeller, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir ve hatta işyerinde veya sosyal hayatında güçlüklere yol açabilir. OKB, doğuştan gelen bir bozukluk değildir ve genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde başlar.

OKB tedavisi, genellikle psikolojik terapi (özellikle de davranış terapisi) ve ilaçlar ile yapılır. Tedavi, kişinin belirtilerini azaltmayı ve yaşam kalitesini artırmayı amaçlar. Eğer kendinizde veya sevdiklerinizde OKB belirtileri görüyorsanız, bir psikiyatri uzmanına danışmanız önerilir.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir