Kına Gecesi Malzemeleri

Her genç kadının hayallerinden biri güzel bir kına gecesidir. İster geleneksel bir aileden gelsin, isterse modern bir aileden gelsin, kına gecesi genellikle tercih edilen bir eğlencedir. Konsepti şehirden şehire değişse de genel olarak kadınların çokça eğlendiği, ellere kınalar yakılan, çeşitli danslarla süslenen, kına süsleri ile zenginleşen, düğün öncesi gerginliğin atıldığı bir gece olarak görülebilir.

Kına Gecesi Nasıl Yapılır?

Evlenecek olan kişinin nasıl bir tören istediğine göre değişmekle birlikte genel kına konseptleri bulunmaktadır. Buna göre kına süsleri ile süslenen ortama arkadaşları ya da nedimeleriyle dans ederek gelen bir gelin, kına gecelerinin olmazsa olmazıdır. Kına gecesi, gelecek olan misafir sayısına göre küçük ya da büyük bir ortamda yapılabilir. Ama bu mekanda olmazsa olmaz geleneksel dokunuşlar kına gecesi süsleri olmaktadır. Günün konseptine ve gelinin bindallı rengine göre değişse de, kırmızı ve bordo tonları kına gecelerinin vazgeçilmez renklerindendir.

Kına gecesine gelin ve nedimelerinin gelişiyle eğlence başlar ve oyunlar oynanır. Sonrasında yine yıllardır gelenekselleşmiş olan kına malzemeleri ile kına karılır ve gelinin kız kardeşi ya da en yakın kız arkadaşı kına tepsisiyle birlikte gelinin etrafında döner. Kınası yakılan kızı ağlatmak adetten olsa da, sonrasında bolca oynatacakları için o ağlatmanın acısını çıkarmış olurlar. Kına sonunda kına gecesi süsleri ile fotoğraflar çekilir ve gün sona erer.

Kına Malzemeleri Nereden Alınır?

Kına tepsisi, mendiller, tefler, hediyelik küçük kınalar gibi birçok kına malzemeleri kına gecelerinin olmazsa olmazlarındandır. Eskiden tek tip olan bu malzemeler günümüzde çeşit çeşit, renk renk, her zevkin beğenisine sunulmaktadır. Yine eski zamanlarda düğün çarşısına çıkılarak yapılabilen kına süsleri alışverişi, günümüzde tek tıkla internet üzerinden yapılabilmektedir. İnternetin kolaylığı hem kına malzemelerini taşımak ve yorulmaktan kurtulmak hem de kına malzemeleri fiyatları konusunda da karşılaştırma yapma lüksüne sahip olmaktır.

Her ilde, hatta bazen ilçelerde fiyat değişiklikleri görülebilmektedir. Bu sebepten internet alışverişleri daha kazançlı bir deneyim sunmaktadır. Hem çeşit çokluğu hem de uygun fiyatın buluştuğu kına malzemeleri satan internet siteleri, düğün hazırlığı yapanların ortak uğrak alanlarındandır.

Kına Gecesi Malzeme Fiyatları

Kimileri sadece aile ve yakın arkadaşlarla kimileri ise daha kalabalık gruplarla kına gecesini yapmak ister. Bu durum göz önünde bulundurulursa kına malzemeleri fiyatları konusunda dikkat edilmesi gereken ilk husus kişi sayısıdır. Kişi sayısının yaklaşık olarak belirlenmesinin ardından, konsept belirlenmelidir. Sade bir kına yapılacağı zaman  kına gecesi süsleri olan mumlar, hediyelik kınalar, halay mendilleri, tefler yeterken; daha gösterişli bir kına yapılacağı zaman kına süsleri başta olmak üzere, fotoğraf panoları, tahtlar, kişiye özel basılmış tefler en çok tercih edilenler arasındadır. Durum böyle olunca kına malzemeleri fiyatları konusunda belirli bir fiyat vermek doğru olmamaktadır.

Kına Gecesi Malzemeleri

Kına gecesinin olmazsa olmaz malzemeleri tabii ki ilk olarak kına ve küçük kına hediyelikleridir. Bunun yanında gelinin omuz şalı ve eldivenleri de kına malzemeleri arasındadır. Kına tepsisi ve kına ya da kuru yemiş dağıtmak için kullanılan sepetler de takım olarak satılan kına malzemeleri arasındadır. Eskiden tek renk olan bu malzemeler artık pembeden yeşile, maviden mora değişiklik gösterebilmektedir.  Bunlar gibi kına gecesi süsleri tüm kına gecelerinin olmazsa olmazları arasındadır.

Bunlara ek olarak, gelinin arkadaşları için özel yapılan taçlar ya da bileklikler, oyun sırasında kullanılacak olan kaşık zil, kemer gibi aksesuarlar da sıklıkla tercih edilmektedir. Kaliteyi uygun almak isteyenler için kına malzemeleri fiyatları oldukça önemlidir. Ayrıca kimi kına malzemeleri satıcıları, kuru yemiş hizmeti de sunmaktadır. Her şeyi topluca almak isteyenler için bu tarz yerlerden alışveriş yapmak, daha faydalı olabilir.

Kına malzemeleri için https://www.hobidunya.com/soz-nisan-dugun-susleri tıklayın.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir