Düğün Hazırlığı Yaparken Öncelik Sıralaması

Düğün günü herhangi bir eksik ve aksaklıklarla karşılaşmak için, düğün hazırlığının planlı ve programlı bir şekilde yürütülmesi gerekir. Her ne kadar çok titiz çalışma gerektirse de düğün hazırlığı sonralarda tatlı bir telaş olarak hatıralarınızda kalacaktır.

Düğün davetinde uyum ve bütünlüğü yakalayabilmek için düğün tarihinden 1 yıl önce evlilik bütçenizi belirlemenizde fayda var. Ayrıca oturacağınız bölgede ev araştırmaya başlayabilirsiniz.  Düğün hazırlığı yaparken öncelik sıralamasının ilk basamağı olan evlilik bütçenizi belirledikten sonra diğer aşamalar organizasyon ve alışveriş odaklı olacaktır.

Düğün Mekanı için Araştırma Yapmak Önemli

Düğün mekanı için araştırma yapmadan önce, davetlilerinizin sayısını belirlemeye başlamalısınız. Bir liste hazırlamanız, ileride davetiye için ön fikir kazanmanızı sağlayacaktır. Düğün mekanını geri plana atmamakta fayda var. Düğün gününden yaklaşık 1 yıl öncesinde karar vermek için araştırmaya başlamasınız. Edindiğiniz fikirler bütçenizi yeniden gözden geçirmenizi de sağlayacaktır.

Düğün mekanıyla düğününüzden 8 ay öncesinde irtibata geçmeniz, hem erken rezervasyon indiriminden hem de beğendiğiniz mekanın istediğiniz tarihe rezerve edilmemesi için önemlidir. Bu tarihlerde nerede oturmak istediğinize de karar vermiş olmalısınız.

Gelinlik ve Damatlık Alışverişi

Gelinlik alışverişi için düğün tarihinden en az 6 ay önce çalışmalara başlamalısınız. Gelinlik modeline karar verin ve önceliği belirlediğiniz modele uygun hazır gelinliklere verin. Özel dikim isterseniz, gelinlik mağazalarından randevu almanız gerekecektir. Özel dikim damatlık tercih edildiğinde, gelinlik alışverişi ile paralel tarihlerde, model belirlenmeli ve kumaş seçimi yapılmalıdır. Hazır damatlık tercih edilecekse; alışveriş, düğüne 2 ay kalaya kadar ertelenebilir.

Davetiye ve Nikah Şekeri

Belediyeden nikah tarihi alarak, düğün tarihinizi de kesin olarak belirledikten sonra davetiye ve nikah şekeri alışverişine başlayabilirsiniz. Düğünden 4 ay önce davetiye modelleri incelenmeye başlanmalıdır. Davetli sayısını belirleyerek, davetiye ve nikah şekeri için siparişinizi vermiş olmalısınız. Davetiye, düğüne 1 ay kala dağıtılmaya başlanabilir.

Mobilya-Beyaz Eşya Alışverişi

Oturmak istediğiniz eve karar verdikten sonra mobilya ve beyaz eşya araştırmaya başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz eve göre ortalama büyüklükte eşya almaya özen gösterin. Gereğinden büyük mobilya seçtiğinizde, daha küçük bir evde mevcut olanları kullanmanız güçleşebilir.

Gelin Saçı ve Makyajı

Düğün günü sürprizlerle karşılaşmamak için düğünden 1 ay önce kuaförden randevu almanız önemlidir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında kuaförle dolu olacağından, elinizi çabuk tutmakta fayda var.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir