demans belirtileri nelerdir

Demans Belirtileri Nelerdir?

Demans, beyin fonksiyonlarının ve hafızanın bozulmasına neden olan bir durumdur. Demans belirtileri arasında hafıza kaybı, zorlukları çok fazla sorun etmek ve konuşmak, yolları bulmakta zorluk çekmek, dikkat ve planlama becerilerinde azalma, sosyal uyum ve uygun davranışları yerine getirmekte güçlük gibi durumlar bulunur. Ayrıca bazı kişilerde depresyon, anksiyete, yanıltıcı düşünceler veya halüsinasyonlar da görülebilir.

Bunama, demansın en yaygın türlerinden biridir. Bunama nedeni, beyinde milyarlarca sinir hücresinin ölümüne neden olan bir bozukluktur. Bunama genellikle yaşlılarda görülür, ancak gençlerde de görülebilir. En yaygın nedeni idiyopatik olmasına rağmen, diğer nedenleri vardır, bunlar arasında:

  • Alzehimer hastalığı
  • Parkinson hastalığı
  • Huntington hastalığı
  • Creutzfeldt-Jakob hastalığı

Bunama, tedavisi olmayan bir hastalıktır ve genellikle ilerlemeye devam eder. Ancak, bazı tedaviler, kişinin hayat kalitesini arttırmak için etkili olabilir. Bu tedaviler arasında, bellek ve düşünce becerilerini koruyan programlar, sosyal ve fiziksel aktiviteler, ilaçlar ve danışmanlık hizmetleri bulunmaktadır.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir