Çok Köpüren Şampuan Neden Kötüdür?

Şampuanınızın saçınıza iyi gelmesinden daha fazla zarar yapma ihtimali yüksektir. Bunun arkasındaki neden, baş döndüren güzel saçlı reklamlar ve insan doğasıdır. Hepimiz yıkarken büyük, beyaz, bolca köpük istiyoruz, çünkü bu bizi daha temiz hale getiriyor diye düşünüyoruz. Aslında hiç de sandığınız gibi değil, etkileyici bir köpük saçınızı zararlı kimyasallar ile yıkadığınız anlamına gelebilir.

Çok Köpüren Değil Köpürmeyen Şampuan Daha Sağlıklı

Çoğu şampuan, zengin, köpüklü görünüşü gerçekleştirmek için sülfat kullanır ve bu tek yararıdır. Bu ürünün kullanımıyla ilgili kendinizi iyi hissetmeniz için sadece temizlik duygusu verir. Yaptığı diğer şey ise saçlarınızı ve saçlı deriyi kurutmaktır; bu nedenle zaten gevşek, uçları parçalanmış, kuru, kaşıntılı kafa derisi sorunları yaşıyorsanız bu köpük sorunlarınızı daha da kötüleştirir.

Genel olarak, çoğu saç türü için sülfat kullanılmayan bir bakım şampuanı veya bir temizleme kremi tercih edilmelidir. Biraz daha karbonat ve su içeren basit bir ev karışımı (1 yemek kaşığı karbonat + 1 su bardağı su) bile saçlarınız için sülfat ve doğal olmayan öğelerden arındırmaktan daha iyi olacaktır. Bununla başlamanızı ve sonra doğal içerikli hazır ürünler aramanızı öneririz.

Saçlarınız için diğer önemli husus ise çok sık yıkamamak olmalıdır, çünkü kimyasal bir şampuan saçınızı koruyan yağları yok eder. Genellikle haftada 3 kez yıkamak yeterlidir. Aşırı temizlenmiş saçlar, kimyasal şampuanlar sayesinde daha yaygındır ve bu onarım için daha pahalı tedavileri gerektirir.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir