Bebeklerde Otizm Belirtileri

Bebeklerde otizm belirtilerinin sayısı oldukça fazla olarak bilinmektedir. Özellikle yaygın bir şekilde ortaya çıkan otizm neticesinde olumsuz sonuçlar görülebilmektedir. İletişim kurmanın zor olduğu otizm durumunda tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Tabi bu tedavilerin otizmin tamamen ortadan kaldırması mümkün olmayabilir.

Ancak otizmli bireylerde erken tanı ile tedaviye başladığı takdirde memnun edici sonuçlar alınabilir. Meryem Yerli’nin yardımıyla bebeklerde rastlanan otizme karşı çözüm almaya başlamak mümkündür. Üstelik bu sayede otizm hakkındaki belirtileri anlama ve erken tanıda bulunma şansı vardır.

Bebeklerde Otizme İşaret Eden Belirtiler

Öncelikle otizmin bir çeşit gelişimsel bozukluk olduğunu bilmekte yarar vardır. Bebek 3 yaşına gelene kadar bu rahatsızlığın fark edilmesi mümkündür. Tabi buradan anlaşılacağı üzere erken tanı oldukça önem arz etmektedir.

Bunun yanında çocukta iletişim kurmanın zorluğu direkt olarak göze çarpabilir. Ayrıca her bebekte aynı belirtilerin görülmesi beklenemez. Çünkü her çocuğun gelişim süreci farklıdır. Bebeklerde yaygın olarak görülen otizm belirtileri şöyledir;

 • Tekrarlayıcı davranışlar sergilemek.
 • Sosyal oyun becerilerinde eksiklik.
 • Dil gelişiminde gecikme.
 • Aşırı tepki verme veya tepkisiz kalma.
 • Anlamsız sesler çıkarma.
 • Vücut hareketlerinde dengesizlik.
 • Çevreye karşı ilgisiz davranma.

Otizmli çocukların yaşamlarında oldukça zor anlar yaşanması mümkün olarak bilinir. İşte bu yüzden bebeklerde otizm belirtileri https://www.meryemyerli.com.tr/bebeklerde-otizm-belirtileri adresinde detaylı şekilde yer almaktadır. Buradan yardım alarak daha bilinçli bir şekilde hareket etmenin mümkün olduğu dikkat çekmektedir.

Bebeklerde Otizm Belirtilerinde Aylara Göre Farklılık

Bebeklerin otizme yakalanması aileler için sıkıntılı günlerin başlangıcı anlamına gelir. Çünkü bebekte yaşanan durumların olumsuz etkileri gün geçtikçe açığa çıkacaktır. Özellikle çocuğun çevreden gelen uyarılara yanıt vermeme davranışı sergilemesi mümkündür. Bununla birlikte aylara göre farklı belirtileri görme şansı olduğu da söylenebilir. 6 aya kadarki belirtiler;

 • Çevreye karşı tepkisiz olma.
 • Göz teması kurmaya beceri kazanamama.
 • Neşeli ifade eksikliği.

12 aya kadarki belirtiler;

 • İsmi söylendiği zaman tepki vermemek.
 • İşaret ederek göstermenin az veya hiç olmaması.
 • El sallama hareketinin az olması.

24 aya kadarki belirtiler;

 • Anlamlı iki kelime kurmakta güçlük çekmek.
 • Çevrelerinde yaşanan olaylara karşı tepkisiz olmak.
 • Anlamsız vücut hareketleri yapmak.

Otizm belirtilerinin aylara göre farklılık göstermesi gayet normaldir. Bunun yanında otizm belirtileri olan bir çocuğu muhakkak uzmana göstermek gerekir. Erken tanı bu aşamada ciddi derecede bir öneme sahiptir. Arzu eden kişiler https://www.meryemyerli.com.tr adresinden gereken yardımı rahatlıkla alabilirler.

Bebeklerde Otizm Belirtilerinde Meryem Yerli Desteği

Günümüzde her türlü rahatsızlıkta ilk akla gelen belirtilerin ne olduğudur. Çünkü belirtileri bildikten sonra rahatsızlığı ve çözümünü ona göre anlamak mümkündür. Buna göre bebeklerde otizm belirtileri içinde bilinçli olmakta yarar vardır.

Bu konuda özel eğitim öğretmeni olan Meryem Yerli’den yardım alınabilir. Zaten otizm konusunda yanlış kişilere gitmemek gerekir. Eğer otizmli bireyler uzman olmayan kişilere götürülür sonuçlar pekte olumlu olmaz.

Meryem Yerli’nin sahip olduğu bilgi donanımı otizmde oldukça büyük bir avantaj sağlamaktadır. Özel eğitim hakkında eğitim alan bu ismin sayesinde otizmli bebekler oldukça rahat etmektedir. Aileler içinde büyük bir şans elde edildiği söylenebilir. Erken tanı için belirtilerin kontrolü uygun şartlar altında yapılmaktadır. Böylelikle çocukların sosyal hayata uyum sağlamaları için gereken adımlar atılabilir.

Bebeklerde Otizm Belirtilerini Dikkate Alın

Özel eğitim öğretmeni olarak hizmet veren Meryem Yerli’nin otizm tedavisinde aranan isimlerden birisi olduğu bilinmektedir. Bebeğin ilgi alanlarına yoğunlaşan Yerli’nin ilk amacı erken teşhis koymaktır. Ayrıca belirtileri tam olarak tespit etmeden bebeğe otizm teşhisi koymak doğru olmaz. Zaten bundan dolayı profesyonellik desteği ihtiyaç duyulmaktadır.

Erken yaşlarda görülen otizm hayat boyu devam etmektedir. Bu rahatsızlığın erken çocukluk döneminde kontrol altına alınmaması yanlış olur. Tamamen ortadan kalkması zor olan otizmin olumsuz etkilerini azaltmak ise mümkündür. Bebekte görülen belirtiler veya davranışlar otizme işaret ediyorsa eğer zaman kaybetmemek gerekir. Otizm tanısı koyulması için Meryem Yerli ile görüşme sağlamak yararlı olacaktır.

Bebeklerde Otizm Görülme Sıklığı

Otizmin görülme sıklığı eskiye göre oldukça fazla artmıştır. Yaklaşık olarak 50 çocuktan birinde otizm görülme şansı vardır. Bunun yanında erkeklerde otizm görülmesi kızlara göre daha fazladır. Otizmli çocuklar çevrelerine pekte tepki vermezler. Ayrıca fiziksel temas otizmli çocuklarda oldukça azdır.

İletişim becerileriyle yakından ilgili olan otizmin kontrollü bir hale gelmesi için Meryem Yerli hizmet vermektedir. Özellikle çevresine karşı aşırı tepki veren çocukların otizm olma riski vardır. Uzman yardımı ile ilk yıl ve sonraki süreç ile ilgili yapılacakları öğrenebilirsiniz. Bebeklerde otizmin çözümü https://www.meryemyerli.com.tr adresinde sizleri beklemektedir.

Bebeklerde Otizm Tedavisi

Çocukların sosyal hayattan kopuk olmaları otizm ile mümkün olan bir durumdur. Bununla birlikte sosyal becerileri gelişemeyen otizmli bireyler için uygun tedavi yolları bulunmaktadır. Meryem Yerli kontrolünde bazı terapi ve eğitimler almak mümkündür.

Tedaviye başladıktan sonra otizm nedenleri ortaya çıkmaya başlar. Böylelikle tedavi süreci daha sağlıklı bir şekilde devam etmektedir. Otizm belirtileri gösteren bebekleri meryemyerli.com.tr uzmanlığında özel eğitim kurumuna emanet edebilirsiniz.

İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir