armut tüketimi

Armut Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Armut tüketimi genel olarak yaygın olmak ile birlikte armut kullanılarak hazırlanan gıdaların çeşitliliği oldukça az. Ancak pekmez çeşitleri arasında armut pekmezi ön plana çıkıyor.

Armut Pekmezinin Faydaları

Faydasını saymakla bitiremeyeceğimiz armut pekmezi son dönemde giderek daha popüler hale geliyor.

İşte merak ettiğiniz o faydaları…

Armut pekmezi kansızlığı giderir?

En bilinen kullanımı kansızlık tedavisidir. Bu pekmez, pişmiş armut, su, esmer şeker ve bir tutam tuzla yapılır. En iyi sonuçlar için sıvı günlük olarak tüketilebilir.

armutun faydaları

Kanı temizler

Kanı ve karaciğeri arındırmak için kullanılan geleneksel bir halk ilacıdır.

Armut pekmezinin kan ve karaciğer için arındırıcı bir ajan olarak halk ilacı olmasına rağmen, bilimsel olarak doğrulanmamıştır, Hindistan’da eski çağlardan beri kullanılmaktadır.

Kabızlığı önlemektedir

Pekmez, şeker kamışı veya şeker pancarından veya bazı durumlarda sorgum şurubundan şeker yapmanın bir yan ürünüdür. Pekmez yapımında her tür kullanılabilir, ancak en çok kamıştan veya pancardan yapılan koyu, zengin tip kullanılır.

Armut Pekmezinin Faydaları

Susuzluğu giderir

Bu yapışkan, koyu şurup, kaynatılıp konsantre hale getirilmiş armut suyundan yapılır. Bu tatlandırıcıyı kullanmanın en yaygın yolu, zencefil veya limon çayı yapmak ve bir çay kaşığı pekmez eklemektir.

Hazımsızlığı giderir

“Journal of Medicinal Food” dergisinde yayınlanan bir araştırma, armut ve pekmezin bir araya getirildiğinde sindirim üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu buldu. Önceki bir çalışma, bu iki bileşenin kombinasyonunun, uygun sindirim için önemli olan bağırsakta sağlıklı bakterileri desteklediğini bulmuştur.

Kireçlenme, romatizma ve nikris tedavisini destekler

Armut pekmezi, çeşitli sağlık durumları için mükemmel bir çaredir. Bu tedavinin büzücü ve tatlı tadı, vücudun şeker seviyelerini ve asidik ortamı dengelemeye yardımcı olur. Ayrıca kireçlenme, romatizma ve nikris tedavisine de destek olur.

Böbrek kumu ve böbrek taşlarını döker

Bu geleneksel ilaç böbrek taşlarını tedavi etmek için kullanılır. Özellikle üriner sistemimizden geçen küçük, düzgün taşların herhangi bir rahatsızlık vermeden çözülmesine yardımcı olur.

İdrar miktarını artırır

Yüksek miktarda armut veya armut suyu alımı, aşırı miktarda idrara neden olabilir. Bu, vücuttan su çeken meyvedeki şeker içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Armut Pekmezi Nasıl Hazırlanır, Adım Adım

Adım 1: Armutları soyun ve dörde bölün.

Adım 2: Bir tencere alın ve suyla doldurun. kaynatın.

Adım 3: Kaynayana kadar iyice karıştırın, ardından ısıyı yaklaşık 10 dakika veya koyulaşana kadar düşük seviyeye indirin.

Adım 4: Sebzeleri tencerenin altındaki kasenin üzerine ellerinizle sıkarak buzdolabındaki veya kavanozdaki konserve sebzelerdeki sıvıyı boşaltın

armut tüketimi
armut tüketimi

Armut Pekmezi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Armut pekmezi şekerli midir?

Armut pekmezi, rafine beyaz şekere lezzetli ve sağlıklı bir alternatif olarak görülebilir. Şeker sadece rafine değil, aynı zamanda beyazdır, bu da doğal besin içermediği anlamına gelir. Beyaz şeker demir, çinko ve magnezyumdan arındırılmıştır ve hiçbir besin sağlamazken yüksek miktarda kalori ve karbonhidrat içerir. Bu, armut pekmezini rafine şekerden çok daha iyi bir seçenek haline getirir.

Armut pekmezi kalorisi az mıdır?

Pekmez, yemek pişirmede ve tatlı yapımında kullanılabilen bir tatlandırıcıdır. Şeker kamışı veya pancar şekerinin kısmi hidrolizi ile elde edilir ve zengin, koyu kahverengi bir renge sahiptir. Kelime, “yumuşatmak” anlamına gelen Yunanca μολαίνω (moloaino) kelimesinden gelir. Çoğu pekmezin kalorisi yüksektir. Bardak başına yaklaşık 250 kalori içerirler. Ancak bununla beraber armut pekmezinin en dikkat çeken özelliği isediğer pekmezlere göre daha az kalorili olmasıdır.

Armut pekmezi kan yapıyor mu?

Armut pekmezi, demir içeriği yüksek olduğu için kan yapar ve diyetlerinde daha fazla demire ihtiyaç duyan anemi hastalarına iyi gelir.

Armut pekmezi hangi hastalıklara iyi gelir?

Armut pekmezi öksürük, soğuk algınlığı ve grip için geleneksel bir ilaçtır. Ayrıca ateş, astım ve bronşit gibi diğer hastalıklara da yardımcı olur.

Armut pekmezinde hangi vitaminler var?

Armut harika bir vitamin, mineral ve lif kaynağıdır. Aynı zamanda sağlıklı kan hücreleri ve kas fonksiyonu için önemli olan iyi bir demir kaynağıdırlar. Armutların kalorisi düşüktür ve kolesterol veya doymuş yağ içermez. A, B1, B2, K vitaminleri ile birlikte yüksek oranda C vitamini bulunmaktadır.

Aç karnına armut pekmezi içilir mi?

Bu bölümde aç karnına armut pekmezi içip içemeyeceğinizi tartışacağız. Bu, birçok kişinin sorduğu çok yaygın bir sorudur. Bu sorunun cevabı basit değildir ve cevaplamadan önce dikkate alınması gereken farklı faktörler vardır.
Dikkate almamız gereken ilk şey, soruyu soran kişinin diyabet veya Çölyak hastalığı gibi herhangi bir diyet kısıtlaması olup olmadığıdır. Bu koşullar, diyetlerinde şeker veya diğer karbonhidratlardan kaçınmalarını gerektirebilir. Kişi bu rahatsızlıklara sahipse, armut pekmezi şeker ve karbonhidrat içerdiğinden aç karnına içemez.
Ancak bu şartlara sahip değillerse aç karnına armut pekmezi herhangi bir olumsuzluk yaşamadan içebilirler.

5/5 - (1 kişi oy verdi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir