Sağlıklı Kalmak İçin En İyi 5 Besin

Günümüzde sağlıklı beslenme konusuna oldukça önem verilmektedir. Peki beslenmemiz de bizim sağlığımıza katkıda bulunacak önemli besinler nelerdir?  Aslında herkesin bildiği gibi fazla karbonhidrat içermeyen, yeşil ve kırmızı ağırlıklı olan tüm sebze ve meyveler vücut için değerlidir. Ancak bunların hepsinin yanında bazıları vardır ki bizler için çok daha önemlidir. Bunlardan birisi de kırmızı pancardır. Zengin nitrat kaynağı olması sebebiyle pancar, kan basıncını düşürerek, yüksek tansiyonu önler. Damar sisteminde de etkisi büyüktür. Bu nedenle damar ve kalp sistemi için oldukça yararlıdır.

pancar

pancar

Hemen arkasından gelen bir diğer önemli besin ise Zerdeçaldır. Zerdeçal Alzheimer hastaları için birebir tedavi diyebiliriz. Sahip olduğu kurkimin, anti-inflamatuar, antioksidan ve antikansorejen öğeleri ile de birçok hastalık için gerçek bir ilaç gibidir.

zerdeçal

zerdeçal

Prebiyotik besinlerde sindirim sisteminin en büyük destekçisidir. Sağlıklı bir vücut için mutlaka prebiyotik tüketimi yapılmalıdır. Bunlar ise en çok süt, yoğurt, ayran, kefir ve turşuda bulunmaktadır.

kakao

kakao

Eğer ki tatlı sever bir insan iseniz, tatlarınız da kakao kullanımına dikkat etmelisiniz. Çünkü kakao yüksek kan basıncını düşürür, kötü huylu kolesterolünüzü düşürür ve iyi huylu kolesterolünüzü de yükseltir. Tam anlamıyla kalp ve damar dostudur. Bu nedenle günde belirli miktarda çikolata tüketimi kalbiniz için faydalı olacaktır.

çikolata

çikolata

Sağlıklı Besinler Kategorisine Girebilen Yağlar

Genellikle insanlar en sağlıklı yağın zeytinyağı olduğunu savunur. Evet bu doğrudur ancak birçok kişinin pekte bilmediği bir yağ çeşidi daha vardır. Hindistan cevizi yağı Laurik asit açısından oldukça zengindir. Bu asit yağ dokuda daha depolanır ve insülin direncini arttırmaz.

hindistan cevizi yağı

hindistan cevizi yağı

En önemlisi ise daha az obezojenik’tir. Vücutta termojenik etkisi yüksektir. Bu nedenle metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Tüm bunları genel olarak aldığımız zaman tercih edilebilir yağlar arasında saymanız mümkündür.

Yanıtla