İnşaat Demirleri ve Özellikleri

Beton tek başına kullanıldığında gerilime dayanıklı bir malzeme değildir. İnşaat malzemelerin temelini oluşturan demirler betonu dik tutma, sıkıştırma ve dayanıklılık için gerekli olan gerilimi sağlamaktadır. İnşaat demirlerinin kullanım alanlarına göre karbon çelik demiri, kaynaklı tel inşaat demiri, Avrupa inşaat demiri, epoksi kaplı inşaat demiri, sac demiri, paslanmaz çelik demir, galvanizli demir, cam elyaf takviyeli polimer demir ve genişletilmiş metal hasır demiri gibi bir çok çeşitleri bulunmaktadır.

Demirin inşaat malzemesi olarak kullanılmasının sağlam oluşundan başka nedenleri doğadan çok çabuk temin edilebilir olması, kolay şekil verilebilmesi ve az enerji gereksinime ihtiyaç duymasıdır.
Hangi çeşitte inşaat demirleri gerektiğini ise işinde uzman kişiler karar verir. İnşaat demirlerinde kalite ve sağlamlık çok önemlidir.

Karbon Çelik Demiri

Karbon çelik demiri isminden de anlaşılacağı gibi karbon, demir ve çeliğin alaşımından oluşmaktadır. Dövülebilir ve sertleşebilir bir çelik olma özelliğine sahiptir. Normal koşullarda demir ve çelik kolay çeşitlendirilecek malzeme yapısına sahip değildir. Ancak belli oranlarda karbon alaşımı ile birleşince demiri çok çeşitlendirmek mümkündür.

Su ve neme oldukça dayanıklı bir malzemedir. Siyah çubuk demiri olarak da adlandırılır. Düşük, orta ve yüksek karbonlu çelik olmak üzere kendi içinde 3’e ayrılır.

Düşük karbonlu çelikler yumuşak bir yapıya sahiptir. Temel yapılarda, inşaat endüstrisinde kullanılır. %0.20 kadar karbon içeren çelik gurubundan olan inşaat demiridir. İnşaat alanında en çok kullanılan inşaat demirleri arasındadır. Orta karbonlu çelik demir %0,20 – %0,60 karbon içerir. Makine imalat sektöründe kullanılır. Isı ile gerektiğinde sertleşme özelliğe sahiptir. Yüksek karbonlu çelik demiri ise %0,60 dan daha yüksek karbon karbon içeren inşaat demiridir. Isıya maruz kaldığında çok serleşme özelliğine sahiptir. Kesici malzeme kullanımında kullanılır.

Kaynaklı Tel İnşaat Demiri Hakkında

Genel olarak zemin döşemelerinde kullanılmak üzere üretilen kaynaklı tel demiri, drenaj, beton kanalları ve yol kaplama işlemlerinde kullanılır. Tel örgü şeklinde elektriksel kaynak yöntemi kullanılarak işlem yapılır.

Sac Demiri Hakkında

Saç demiri çatı, merdiven ve döşeme yapılarında kullanılır. Çelik saç yapılı inşaat demiridir. Çelik parçaların çok tüksek derecede ısıya maruz kalarak eritilmesi ve daha sonra levha hazırlamak amaçlı soğumaya bırakılması ile üretilir.

Avrupa İnşaat Demiri Hakkında

Sağlamlık yönünden çok gereklilik duyulmayan yapılar için alternatif olarak üretilen inşaat demirleri gurubuna girer. Fiyat olarak diğer demirlere göre daha uygundur.

Epoksi Kaplı İnşaat Demiri Hakkında

Epoksi kaplı inşaat demiri çok pahalı bir inşaat yapı malzemesidir. Ancak epoksi malzemesi korozyonu önleyen bir kimyasal madde oluşundan dolayı uzun ömürlülük sağlayan bir malzemedir.. Özellikle korozyonun yoğun olabileceği yerler için tercih edilir.

Paslanmaz Çelik Demir Hakkında

Karbon çelik demirine alternatif olarak imal edilen paslanmaz çelik demir, paslanmaz özelliği nedeniyle fiyat olarak oldukça pahalıdır. Dirençli bir yapıya sahiptir. Onarım işlerinde de kullanılan demir çeşididir.

Galvanizli İnşaat Demiri Hakkında

Karbon çelik inşaat demirine göre neredeyse 40 kat daha dayanıklı bir demirdir. Yüksek aşındırıcı alanlarda galvaniz demir kullanılır. Pahalı bir malzeme olan galvaniz inşaat demiri çok tercih edilen bir inşaat demiridir.

Genişletilmiş Metal Hasır Demir Hakkında

Çelik levhadan yapılan genişletilmiş metal hasır demir yürünebilir yüzey alanlarında ve tel örgü kaldırımların yapımında kullanılır. Sıva yoğunluğunun gerektiği alanlarda genişletilmiş metal hasır demiri kullanılır.

Cam Elyaf Takviyeli Polimer Demir Hakkında

GFRP demir olarak da isimlendirilir. En pahalı inşaat demirleri arasındadır. Pahalı olmalarının sebebi hiç bir olumsuz durumda paslanma emaresi göstermemesinden kaynaklıdır.

İnşaat demir ialmak için Karaca Metal https://www.karacametal.com/insaat-demirleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yanıtla